...

Metabolická zóna

Metabolická zóna

Je stav, kedy sa vďaka výživovým opatreniam hladina ketónov v krvi pohybuje medzi 0,5 až 5,0 mmol / liter. Ide o stav, v ktorom by mali nastať prvé pozitívne metabolické zmeny a využíva sa ako základná modalita predovšetkým v metabolickom tréningu a v metabolických terapiách. Vďaka metabolickej zmene, ktorá je spôsobovaná metabolickou zónou, je možné v dlhodobom horizonte dosiahnuť lepšie metabolické zdravie. U väčšine zdravých jedincov je možné pozorovať lepšie skóre metabolickej efektivity už po 3 mesiacoch, pokiaľ nemajú metabolické poškodenia. Základom úspechu je stráviť veľký objem času v metabolickej zóne. Do metabolickej zóny je možné dostať sa pomocou nízko sacharidovej stravy alebo pomocou ketogenickej stravy (nutričná ketóza). Dnes vieme, že čím viac je človek nastavený na tukový metabolizmus, tým nižšie hodnoty ketónov v krvi má (priemer napríklad 1 mmol /l). Dôvod je ten, že ketóny sa využívajú v mitochondriách ako palivo (ketolýza), namiesto toho, aby sa len kumulovali v krvi nevyužite (ketogenéza).

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 03.11.2016, 07:19
Pridané: 03.11.2016, 07:19
Najprv by sme museli mat o tvojom metabolizme nejake cisla, aby sme vedeli preco reagujes tak, ako reagujes. Mame na to aplikaciu METFLEX a podrobnosti su tu (preklikaj vsetky sekcie + postuduj):

https://spiro.vladozlatos.com/vyhodnotenie-testu.html

Tam najdes aj vysvetlenia na niektore tvoje otazky a najkomplexnejsiu odpoved o tom, preco je vhodnejsie byt po cely den v normoglykemii (metabolicka zona) a iba raz za de - idealne vecer zvysit prijem sacharidov, sa dozvies tu:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/metabolicka-zona-preco-je-dolezita-a-ako-sa-do-nej-dostat.html

Ak ti bude este nieco nejasne, poloz otazku tu alebo uz priamo v tomto clanku. Na druhej strane treba poznamenat, ze tak ako u teba tak aj u vacsiny ludi je potrebne robit dlhodobo metabolicky kompromis a zbytocne svoj mozog nestresovat. Ani na treningu novacikom nenalizis 120 kg na krize s povelom ze "podme makaj - drepuj" pretoze mu tie krize dolames. To iste plati aj pre "metabolicke krize" - ta si ich nedolam tiez. Ak uz aj nejake sacharidy cez den musis prijat, tak vhodne bude, ak budu patrit do skupiny "inteligentnych":

http://www.bioeshop.sk/produkty/protein-premium-energy.html

Drzim palce pri optimalizovani zivotospravy.
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem