Cukrový metabolizmus
Cukrový metabolizmus
Je opakom tukového metabolizmu. Ide o laické pomenovanie nízkeho stupňa metabolickej efektivity. Ľudia s cukrovým metabolizmom trpia metabolickou negramotnosťou, niekedy aj metabolickými poškodeniami. Podľa predbežných odborných zistení sa zdá, že najsilnejší “odtieň” cukrového metabolizmu majú ľudia s rakovinou (metabolizmus rakovinových buniek funguje v silnom glykolytickom režime, až 200 násobne vyššom ako v zdravých bunkách). Zdá sa, že možno práve cukrový metabolizmus je hlavnou príčinou vzniku rakoviny [iii]. Rakovinové bunky majú poškodenú mitochondriálnu výbavu, takže sú metabolicky neflexibilné a súťažia so zdravými bunkami o glukózu (palivo). Z nej si aj bez prítomnosti kyslíka pomocou fermentácie glukózy produkujú energiu na svoj rast. Pri fermentácii glukózy vzniká laktát (Warburg efekt), čiže ak má rakovinová bunka vždy dostatok paliva (glukózy), tak si sama vytvorí kyslé prostredie a zabezpečuje svoje prežitie. Dnes sú dostupné prvé štúdie, ktoré hľadajú efektívne metabolické terapie pre riešenie tohto závažného metabolického ochorenia. Rakovinové bunky sú prítomné v každom z nás a zdravo pracujúci metabolizmus (včítane imunity) má tieto bunky bez problémov pod kontrolou. Preto sledovanie skóre metabolickej efektivity môže mať v budúcnosti teoreticky preventívny účinok. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.
- [i]. Shukla SK, Gebregiworgis T, Purohit V, et al. Metabolic reprogramming induced by ketone bodies diminishes pancreatic cancer cachexia. Cancer & Metabolism. 2014;2:18. doi:10.1186/2049-3002-2-18.
- [ii]. Warburg O (1956). "On the origin of cancer cells". Science 123 (3191): 309–314.
- [iii]. Thomas N. Seyfried, Roberto E. Flores, Angela M. Poff, and Dominic P. D’Agostino Cancer as a metabolic disease: implications for novel therapeutics. Carcinogenesis 2014
UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.
Súvisiace komentáre
https://slovnik.vladozlatos.com/hladofobia.html
https://slovnik.vladozlatos.com/cukrovy-metabolizmus.html
http://www.bioeshop.sk/produkty/stihla-linia-a-chudnutie/kokteily/proteinovy-koktejl-kompava-wellness-daily-protein.html
http://www.bioeshop.sk/produkty/protein-premium-energy.html
Hlavu hore a pomataj si, ze vsetko co v zivote stoji za to, nie je zadarmo ani v takom casovom ramci, v akom si to clovek predstavuje...
https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/spoznajte-stvrty-makronutrient-vo-vyzive-cloveka.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/opravte-svoj-zle-fungujuci-metabolizmus.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/mozu-byt-tuky-vo-vyzive-najdolezitejsie.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-spravne-cvicit-intervalovy-trening.html
Naopak, ak k poklesu cinnosti tejto zlazi doslo kvoli tomu, ze mas Hashimoto autoimumitne ochorenia, metabolicky syndrom, vela AGEs (kvoli vysoko sacharidovej a proteinovej diete) a zruinovane bunkove i mitochondrialne zdravie (cukrovy metabolizmus), tak to nie je dobry signal. Tak si teraz vyber, ktory pripad je ten tvoj...
http://publikacie.vladozlatos.com/10g-tabulky-sacharidy.html
Okrem toho nic o nom neviem a nedovolim si povedat kolko presne ich potrebuje, nakolko to nie je na diskusiu cez komentare, ale na analyzu jeho stavu. Orientacne by to mohla byt polovica a menej oproti tradicnym odporucaniam (v jeho veku sa oficialne odporuca 400g sacharidov / den!). Ci to bude akceptovat, ci je na to metabolicky pripraveny / natrenovany, ci to zohladnuje jeho ostatne zdravotne parametre a ine faktory, to uz nie je mozne cez diskusiu skumat ani analyzovat. Vzdy je rozumnejsie aj u deti sa pokusat nastavovat ich od malicka viac na tukovy ako cukrovy metabolizmus, uz ked ste ho kojila a narodil sa, v tomto rezime prosperoval najviac, takze to pre neho nie je nic nove ani neprirodzene. Zvysny chybajuci energeticky prijem je vhodne nahradit cez spravne zostavene a vybrane tuky:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/tuky-nie-su-volba-ale-povinnost.html
http://www.mlieko.sk/bielkoviny.php
http://kekule.science.upjs.sk/chemia/vllab/HTML/mliecne_vyrobky_trieda.html
Z mojho pohladu si nemyslim, ze len kazein je vinnik, pripadne lepok. Z toho co uvadzas je zrejme, ze mas pokazeny traviaci trakt, ktory sa nekazy pod vplyvom iba jednej potraviny (ci bielkoviny), ale pod vplyvom mnohych subeznych faktorov (od stresu, cez chemiu v jedle, kozmetike, satstve, zapalove procesy, cukrovy metabolizmus, premnozenu nespravnu cast crevnej kultury a dalsie).
Ak ide o stres, vzdy je dolezite "kto" jedlo konzumuje. Pod "kto" sa mysli v akom psychickom rozpolozeny dana osoba jedlo konzumuje. Ak pod stresom a hektike, ani to najlepsie a najzdravsie jedlo na svete nepomoze. Ked nas nahana tiger, nase telo generuje take hormony, ktore neumoznuju plne fungujuce travenie, spravne prezuvanie ci zapinanie parasympatickej casti nervovej sustavy, ktora je zodpovedna na plnohodnotnu regeneraciu sil (od nervovej sustavy az po svaly i traviaci trakt). Pod "tigrom" myslim hektiku a neschopnost uvolnit sa a vytvorit okolo konzumacie jedla pohodovu kulturu a dostatok casu bez tlaku. Preto vam drzime palce aby ste zvladla tuto zivotnu kompetenciu, mozno zistite, ze nepotrebujete ani nasu pomoc a zvladnete to sama...
1. vasa otazka akoby nenasledovala po precitani tohto clanku, alebo skutocne nasledovala? Chcete si obhajit svoj cukrovy metabolizmus alebo chcete polemizovat o tom, ci je pre vas trochu viac vhodna mliecna ci rastlinna strava v ramci pomeru aky uvadzam? Nechcem sa vas nijak dotknut, ale sacharidy nie su esencialna zivina a o vyske prijmu sacharidov (ved nejake vzdy predsa konzumovat mozete) rozhoduje vasa hormonalna citlivost a napriklad zdravotne riziko (miera poskodenia metabolizmu, prepuknutie choroby a pod).
2. Rad by som na otazku odpovedal, ale to nie je mozne bez toho, aby som poznal cely kontext danej osoby, jej zdravotny stav (napr. biochemia), kondicny stav, metabolicke zdravie, % tuku, presne zlozenie jedalnicka a tak dalej. Pokial sa chcete prihlasit na konzultaciu a viete si tuto "domacu ulohu" splnit, tak aj na tuto vasu otazku vieme najst odpoved.
3. Poznate celu genezu vasho zdravotneho stavu? Sledovali ste si tento parameter aj pred tym, ako ste zacali s tymto zivotnym / vyzivovym stylom? Je tento vas zdravotny stav na ustupe alebo vzostupe? Podla coho vieme ze tento prejav je problem? Co o vasom zdravotnom stave hovoria prezradzaju parametre? Ako vidite, su to otazky mozno aj na inych odbornikov, napriklad lekarov, s ktorymi ste historicky v kontakte a teda maju o vas zozbieranych najviac informacii.
4. Podla coho si budete exaktne meriat ci danu hranicu presiahnete? Budete si zapisovat do nutricnej aplikacie presne vase jedla?
5. Akakolvek neoptimalna aplikacia / manipulacia s vyzivou moze viest k strate menzesu.
Ako vidite, vase otazky nie su jednoduche a nabadaju ma pytat sa desiatky dalsich otazok, preto ak potrebujete individualne pomoct, pokojne sa prihlaste na osobnu konzultaciu. Na druhej strane cim viac informacii z kazdej strany chcete cerpat, tym viac ocakavajte pomylenost, nejasnost smerovania, zmatenost. Preto navrhujem, aby ste sa rozhodla a informacie pouzila z takeho zdroja, ktory sa vam zda byt najvhodnejsi. Ak si potrebujete urobit jasno v mnohych veciach v ramci nami odporucaneho zivotneho stylu, pripajam aktualne spracovany online kurz, mozno sa vam zapaci:
https://kurz.vladozlatos.com
Co je vsak dolezitejsie v tejto veci je fakt, ze cim mas viac cukrovy metabolizmus, tym moze byt aj anabolickejsi (6-7x za den jest podla fitness / bodybuilding metod jednoducho funguje) ale o to su vysledky tazko udrzatelne a hlavne vo chvily, kedy to nedokazes utiahnut (casovo, ekonomicky, logisticky), nadobudnute vysledky dodidu velmi rychlo. Z mojho pohladu existuje fyziologicky limit, ktory ma kazdy dany ciastocne genetikou (typ postavy, hrubka kosti, pomer rychlych / pomalych svalovych vlakien, dlzka sliach, atd) a ktory nie je mozne pretlacit beznym stravovanym ci suplementovanim. Cize ak si si stanovil standardy ci idealy prilis daleko za tvoje prirodzene fyzilogicke hranice, budes frustrovany z toho, ze svoj vysledok po dlhe roky tvrdej prace nedosahujes a teda je pravdepodobnejsie, ze siahnes po tazsich zbraniach (steroidy).
Na druhej strane tohto spektra je tu iny typ metabolizmu (tukovy), ktory je velmi stabilny ale zial je len minimalne anabolicky, takze mozes v tom lepsom pripade ratat s prirastkom 1-2kg cistej svalovej hmoty, niekedy ani to nie. Tam potom zalezi od treningovych metod a cvicenia s vl. hmotnostou nie su velmi anabolicke (ak ide o objem) ale su podstatne funkcnejsie (fascialna a miofibrialna sila). Ja som ale na sebe zistil, ze ani pri hypokalorickej vyzive (cize menej kalorii ako by som mal prijimat) nemam tendenciu chudnut so svalov. Mal som teraz vynutenu takmer 2 mesacnu pauzu od pohybu (bolo to utrpenie ale co uz) a nestratil som ziadnu svalovu hmotu. Stratil som vsak tonus, ktory som dlho budoval v roznych silovych polohach (napr. planche full, atd) a oslabili sa mi ramena (s nimi mam casto problemy), ale postupne sa to dava naspat bez nejakych vacsich problemov.
Takze odpoved by mala byt viac individualna a sustredena ze vzhladom na co a v porovnani s cim. To by sme ale museli stravit diskusiou nie menej ako 30 minut a to cez komenty nie je priestor...