...

De novo lipogenéza

De novo lipogenéza

Ide o komplexnú metabolickú cestu, ktorú telo prísne reguluje. Za bežných okolností de novo lipogenéza nastáva vtedy, ak jedinec konzumuje príliš mnoho sacharidov, ktoré nemá kam ukladať (alebo je inzulínovo rezistentný), pretože zásoby pečeňového i svalového glykogénu sú naplnené. Pečeň následne nadbytočné sacharidy premieňa na mastné kyseliny, ktoré sú uložené do podkožného tuku. Ten neskôr môže slúžiť ako zdroj energie (beta-oxidácia, lipolýza) [ii]. Ak je však proces de novo lipogenézy často opakovaný (nesprávnou výživou), vedie to k metabolicky abnormálnym reakciám a nastáva napríklad nadváha, obezita, alebo aj horšie ochorenia [iii].

V prírode žiaden cicavec nemá k dispozícii po celý rok sacharidovú zložku potravy, preto proces priberania na zásobách podkožného tuku je u nich umocnený najmä v lete, kedy sa v prírode cukry prirodzene vyskytujú a rastú (ovocie, obilniny, iné). Najmä veľké cicavce (ako napríklad medvede) sa cez zvýšenú konzumáciu cukrov dostanú na konci leta do fyziologického diabetu [i]. Po skončení letnej sezóny cicavce v ostatných obdobiach roka využívajú zdroj energie, ktoré sa im uložili v zásobách podkožného tuku (najmä počas dlhého spánku - hybernácie). Tieto mastné kyseliny potom pečeň premieňa na ketóny, čiže zvieratá sa po zvyšok roka nachádzajú vo väčšine prípadov v nutričnej ketóze (okrem leta) a preferujú najmä také potraviny, ktoré nutričnú ketózu udržujú. Na to, aby sa cicavce udržali v čiastočnej alebo úplnej ketóze, majú prispôsobený aj svoj tráviaci trakt [iv] až [viii]. Z tohto pohľadu sa ketóny dajú slangovo považovať za 4 makronutrient vo výžive zvierat i človeka. A možno ten najdôležitejší vôbec.

Človek je však jediný cicavec na svete, ktorý dokázal natoľko ovplyvniť svoj svoje prostredie, že má hojnosť potravy (aj sacharidovej) po celý rok, čiže neodborne povedané: zažíva po celý rok fyziologické leto, za čo platí vysokú biologickú daň (diabetes a obezita ako opačné spektrum zdravého metabolického nastavenia). Obezitou a sprievodnými metabolickými poškodeniami trpí 2/3 obyvateľstva mnohých vyspelých krajín sveta. Žeby náhoda?

 

  • [I]. Nelson, O. Lynne et al. Grizzly Bears Exhibit Augmented Insulin Sensitivity while Obese Prior to a Reversible Insulin Resistance during Hibernation. Cell Metabolism, Volume 20, Issue 2, 376-382
  • [ii]. Hellerstein MK, De novo lipogenesis in humans: metabolic and regulatory aspects.  Eur J Clin Nutr. 1999 Apr;53 Suppl 1:S53-65.
  • [iii]. Fatima Ameera, et al. De novo lipogenesis in health and disease. Metabolism. Volume 63, Issue 7. July 2014:895–902.
  • [iv]. Price WA. Nutrition and Physical Degeneration: A Comparison of Primitive and Modern Diets and Their Effects. Paul B. Hoeber, Inc, New York, 1939.
  • [v]. L. Cordain, B. A. Watkins, G. L. Florant, M. Kelher, L. Rogers, Y. Li. Fatty acid analysis of wild ruminant tissues: evolutionary implications for reducing diet-related chronic disease. Eur J Clin Nutr. 2002 March; 56(3): 181–191. doi: 10.1038/sj.ejcn.1601307
  • [vi]. N. I. McNeil. The contribution of the large intestine to energy supplies in man. Am J Clin Nutr. 1984 February; 39(2): 338–342.
  • [vii]. J.B. Furness. et al. Comparative physiology of digestion. JOURNAL OF ANIMAL SCIENCE. FEBRUARY 2015.
  • [viii]. Milton, K. (1989). Primate diets and gut morphology: implications for hominid evolution. In M. Harris & E. B. Ross (Eds.), Food and Evolution: Toward a Theory of Human Food Habits (p. 93). Temple University Press. Retrieved May 8, 2011. 

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem