...

Energetický metabolizmus mozgu

Energetický metabolizmus mozgu

K skúmaniu mozgu v tomto smere prispela azda najviac vedecká práca profesora Georga F. Cahilla. Ten sa zameriaval na výskum metabolizmu a terapeutický účinok ketónov [ii]. Na jeho prácu dnes nadväzujú ďalší vedeckí pracovníci (najmä profesor Dominic D’Agostino), ktorí hľadajú možnosti ako vytvoriť užitočné metabolické terapie pre civilizačné ochorenia ako diabetes, nadváha, rakovina, Alzheimer, Parkinson a ďalšie, ktoré v mnohých smeroch súvisia práve s energetickým metabolizmom mozgu. 

Mozog je energeticky veľmi náročný a citlivý orgán, ktorý skonzumuje 20 - 23% energie z celkového energetického príjmu aj napriek tomu, že tvorí iba cca 2% z hmotnosti. Mozog si tvorí vlastné energetické zásoby a pokiaľ je hospodárstvo týchto energetických zdrojov narušené, môžu vznikajú rôzne ochorenia (napríklad Alzheimer, Parkinson). Donedávna sa prezentovali tézy, že mozog funguje primárne na glukóze, čo je pravda v prípade štandardných stravovacích zvyklostí (mnoho sacharidov vo výžive). Vedecké práce profesora Cahilla [ii] a ďalších však objavujú mechanizmy, pomocou ktorých energetické zásobovanie mozgu môže prebiehať bezpečne aj pomocou ketónov. Tieto ketónové zdroje energie sa v praxi ukazujú ako nielen efektívnejšie, ale aj stabilnejšie a zdravšie “palivo” pre celý energetický metabolizmus mozgu, čo predstavuje aj silnú ochranu pred neurologickými ochoreniami [ii], [iii]. 

Mozog ľudí, u ktorých funguje silný cukrový metabolizmus a sú metabolicky negramotní (nízke skóre efektivity metabolizmu), využíva ako dominantné palivo glukózu. To znamená, že majú veľkú závislosť na glukóze, môžu často zažívať metabolickú krízu či mentálnu hmlu a zvyšuje sa u nich riziko aj na neurologické ochorenia spojené so slabou úrovňou regulácie energetického metabolizmu mozgu [i]. Naopak mozog ľudí, ktorí sú metabolicky flexibilní (vysoké skóre metabolickej efektivity) a majú silne pracujúci tukový metabolizmus, tak ich energetický metabolizmus mozgu si dokáže tvoriť väčšie energetické zásoby a to najmä preto, že ich mozog (aj ďalšie časti tela) sú schopné využívať ketóny a tuky ako dominantný zdroj energie. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

  • [i]. Mosconi L, Pupi A, De Leon MJ. Brain glucose hypometabolism and oxidative stress in preclinical Alzheimer's disease. Ann NY Acad Sci. 2008;1147:180-195. 
  • [ii]. Richard L. Veech, Britton Chance, Yoshihiro Kashiwaya, Henry A. Lardy and George F. Cahill Jr. Ketone Bodies, Potential Therapeutic Uses. IUBMB Life. 2001 April; 51(4): 241–247. 
  • [iii]. Cahill GF, Aoki TT. Alternate fuel utilization by brain. In: Passonneau JV, Hawkins RA, Lust WD, Welsh FA, editors. Cerebral metabolism and neural function. Baltimore: Williams & Wilkins; 1980.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem