Hormóny
Hormóny
Sú to "poslovnia" informácií. Ich základná definícia by mohla znieť nasledovne:
Pri hormonálnej (endokrinnej) sústave ide o látkové riadenie činností organizmu, ktoré je staršie ako nervové riadenie. Toto riadenie sa uskutočňuje prostredníctvom hormónov, ktorí sú nositeľmi chemickej informácie. Hormóny tak môžeme nazvať aj chemickými poslami v našom tele. Títo poslovia majú len riadiace účinky, nie sú zdrojom energie, ani stavebnou súčasťou živej hmoty.
Hormóny sa tvoria v špeciálnych tkanivách, odkiaľ sú rozvážané krvou. Pôsobia tak len na bunky svojich cieľových tkanív a orgánov. Tieto bunky majú špecifické molekulové štruktúry (receptory) na ktoré sa viažu len určité druhy hormónov. Hormóny ovplyvňujú mnoho procesov vrátane rastu a vývoja, metabolizmu, sexuálnych funkcií, rozmnožovania i našej nálady. Hormóny sú produkované žľazami s vnútorným vylučovaním (sekréciou), medzi ktoré patrí napríklad hypofýza, epifýza, týmus, štítna žľaza či nadobličky. Okrem týchto žliaz muži produkujú hormóny v semenníkoch a ženy zase vo vaječníkoch.
O čo vlastne ide
V našom tele existujú rôzne druhy hormónov (anabolické a katabolické), alebo inak povedané hormóny hladu a hormóny nasýtenia. Ich signály sú priamo spojené s centrom nášho mozgu ktorý reguluje to, na aké jedlo máme práve chuť alebo aj to, akú časť nervového systému zapojíme (parasympatikum, sympatikum). Rovnováha alebo naopak nerovnováha medzi týmito signálmi výrazne rozhoduje o tom, koľko energie naše telo spaľuje zo zásob tuku, alebo naopak ukladá do zásob podkožného tuku. Zároveň táto bilancia rozhoduje aj o našej motivácii, schopnosti zvládať stres či dobre sa koncentrovať. Nadváha a obezita je tak najčastejšie výsledkom nerovnováhy medzi dvoma skupinami týchto hormónov. Nesprávne fungujúce hormóny neovplyvňujú len nadváhu či obezitu, ale aj rýchlosť starnutia (výšku biologického veku), či estetickú stránku našej postavy.
Príznaky nesprávnej fungujúcej hormonálnej sústavy
Ak sa vaše hormóny dostanú mimo kontrolu, má to negatívny dosah na váš metabolizmus. Preto je dôležité poznať základné symptómy hormonálnej nerovnováhy:
- chronický hlad (dokonca aj v noci po prebudení),
- neustála chuť na sladké,
- silná chuť na potraviny cereálneho pôvodu (chlieb, pečivo, cestoviny, múčne jedlá, prílohy: zemiaky, ryža a ďalšie), ktoré pocitovo najviac konzumenta "uspokojujú",
- nedostatok energie a častá slabosť,
- rýchly nástup únavy (nie len po jedle),
- spomalený metabolizmus,
- znížená chuť do sexu (slabé libido),
- spomalená funkcia štítnej žľazy,
- postupné naberanie objemu podkožného tuku a ďalšie.
Praktické odporúčania pre nastolenie hormonálnej rovnováhy
Nesprávnou životosprávou vzniká silná hormonálna nerovnováha v organizme. Môže za to neoptimálna výživa, nedostatočný pohyb, slabá kondícia i spánok, množstvo stresu, vysoká toxicita a ďalšie faktory. Nerovnováhu v hormonálnej sústave môžete upraviť pomocou nasledovných jednoduchých krokov:
- Eliminujte konzumáciu cukru, technologicky spracovaných potravín (najmä fast food).
- Je dôležité eliminovať vo výžive aj potraviny, ktoré sa na cukor premieňajú krátko po konzumácii (zemiaky, ryža, chlieb, pečivo, sladkosti, múčne jedlá, pizza, cestoviny, pšeno, tarhoňa a iné sacharidové prílohy).
- Znížte príjem obilnín (vločky, celozrnné potraviny, cereálie) a naopak zvýšte príjem listovej, hľúbovej a koreňovej zeleniny (čerstvá, odšťavená, dusená, parená, varená, grilovaná).
- Celkový príjem sacharidov by sa mal pohybovať pod 100g / deň (ideálne okolo 50g = dva krajce chleba a dosť).
- Celkový príjem bielkovín by nemal prevyšovať 1g na 1kg aktívnej telesnej hmoty (bez tuku).
- Zmenšite porcie a celkové množstvo prijatej potravy.
- Predĺžte prestávky medzi jedlami a vždy si počkajte na skutočný hlad. Nikdy nesmiete nejesť ak sa hlad ešte nedostavil len preto, že je čas na jedlo (napríklad raňajky, alebo obed).
- Pravidelne cvičte a rozvíjajte svoju kondíciu všestranne (sila, rýchlosť, dynamika, vytrvalosť, koordinácia, flexibilita).
- Doplňte chýbajúce vitamíny, minerály a stopové prvky.
- Zvýšte konzumáciu zdravých tukov až nad 50% z celkového energetického príjmu (najmä omega-3 zdroje mastných kyselín: BIO vajcia, BIO mäso, BIO ryby, chia semiačka, ľanové semiačka, konopné semiačka, avokádo, maslo, orechy, iné). Zvýšená konzumácia správne zvolených tukov zásadným spôsobom zvyšuje funkčnosť dôležitých hormónov v našom tele.
- Pravidelné zaraďujte čiastočné hladovanie do svojho režimu (minimálne 3-4x / týždeň).
Hormóny a najmä tie anabolické (vhodné), vznikajú vďaka dobrým tukom (omega - 3 MK) a cholesterolu, ktorý je často nesprávne vnímaný ako škodlivý. Nedostatok týchto dôležitých živín a prebytok nesprávnych sacharidov a prevaha omega-6 tukov v našej strave, môže spôsobiť hormonálne problémy, ktoré okrem estetickej stránky, môžu zanechať neželané stopy aj na našom zdravotnom stave.
Súvisiace odkazy
- Sú hormóny odpoveď na nadváhu a obezitu?
- Jedzte menej, cvičte viac - to už neplatí! (III.)
- Čo je to glykemická nálož
- Opravte svoj zle fungujúci metabolizmus
- Otvorte anabolické okná svojho zdravia
- Je hladovka na niečo užitočná?
UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.
Súvisiace komentáre
Okrem toho na to vplyvaju aj individualne zvlastnosti. Telo cloveka s hrubou a zavalitou kostrou (endomorf), ma inak telo citlive na priberanie tuku (viac zon citlivych na hormony) ako niekto, kto ma tenku, lahku a stihlu kostru (ektomorf), ktory ma menej zon citlivych na hormony (male plochy kde sa uklada tuk) a su nachylnejsi viac na ukladanie tuku medzi organmi (viscelarny tuk - vyssie zdravotne riziko). Ako vidis, ak chces uzitocnu odpoved, musis sa lepsie pytat, pretoze vseobecne a pausalne odpovede nie je mozne viac poskytovat, nakolko taky pausalne fungujuci metabolizmus / telo neexistuje.
ako vaša postava pod "návalom" podkožného tuku vyzerá, do istej miery určuje aj genetika. Ide o to, ktoré miesta na tele máte citlivejšie na hormóny a ktoré naopak vôbec. Na týchto miestach, kde je citlivosť zvýšená, sa prirodzene hromadí viac tukových zásob ako na iných miestach. Kde sa vám ukladá najviac tuku, viete najlepšie sami. U mužov je to zvyčajne práve na prednej strane brušných svalov, po bokoch smerom až dozadu k obličkám (tvar jablko), ženám zvyčajne od pása, cez zadok smerom ku stehnám (tvar hruška).
Riesenie: bez zvysenej kondicie a mnozstva svalovej hmoty sa vam nadbytocny tuk zhodit nepodari...
Hormonalnu citlivost vam moze zlepsit kvalitny trening (silovy, rychlostny), zmena zvykov vo vecernych hodinach (necumenie do pocitaca, TV, iPadov, atd), znizenie elektromagnetickeho smogu (minimalne pocas spanku nemat 5m od hlavy mobil ci ine zariadenia, ktore musia byt vypnute alebo v letovom rezime) a mnohe dalsie "detaily" ktory kumulacny efekt sposobi za rok tolko zmien, ze s vysledkom budete spokojna. Navod ako aspon trochu optimalnejsie pouzivat sacharidy si mozete precitat tu:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
http://www.vladozlatos.com/filozofia/nasi-experti.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/nepodliehajte-iluziam-vo-vyzive-a-zivotosprave.html
Tymto sa pokusam odpovedat aj na tie tvoje dalsie otazky, na ktore sa tazko odpoveda. Kvalita vyzivy vsak vzdy zohrava vysoku ulohu, preto je rozumne sa zaoberat aj dalsimi zdrojmy kvalitnych kalorii (okrem tych ktore uvadzas). Skus ustrice aj ked v komentoch sa dozvies, ake su strasne problemove :)
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/konzumujte-cerstve-ustrice-aspon-raz-za-mesiac.html
Po prestudovani aj dalsich nasich clankov najdes urcite dost inspiracie a preto ti drzime palce pri tvojom napredovani.
Po dalsie tvoj uspechu chudnutia je zavisly od toho, ako velmi si si poskodila metabolizmus za predchadzajuce roky experimentovania. Ak si mala malo kvalitnych tukov, mohlo to byt problem. To presne nevieme a mozno to ani nezistime. Pokial sa vsak vsetky ozubene kolecka v tvojom metabolizme nezacnu krutit spravnym smerom a spravnou rychlostou, necakaj ziadne zazraky. Najhorsia sprava je ta, ze to nemusi nastat ani za rok optimalnej zivotospravy, zivot je jednoducho taky (tazky).
Prave sme dali dokopy nove DVD pre zeny, kde okrem treningov su aj edukacne videa (spolu 30 minut vzdelavania), ktore riesia tvoje problemy. Detaily si mozes pozriet tu:
http://produkty.vladozlatos.com/cvicebne-dvd-pre-zeny-2.html
https://konzultacie.vladozlatos.com/slider-items/optimalizacna-osobna-konzultacia.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/odmerajte-flexibilitu-svojho-metabolizmu.html
Ak budete volit sacharidy, tak idealne bezlepkove a podla tychto instrukcii:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Volba ranajok je v poriadku, jest treba len vtedy, ked ste hladna (nie ked je cas). Inteligentne tuky su samozrejmost. Na optimalizaciou hormonalnej sustavy vsak najzasadnejsim sposobom (vacsim ako samotna vyziva) posobi otuzovanie. Nastudujte si na internete pojem "cold thermogenesis", mozno dovtedy stihneme dopisat aj pripravovany aj clanok. Drzim palce.
U teba Peter moze byt vysvetlenie take, ze si jednoducho pomaly metabolicky typ a rychle ziviny (sacharidy) jednoducho dobre vyvazuju tvoj metabolizmus (studuj metabolicka typologia). Ci to bude mat dobre nasledky z dlhodobej perspektivy, to zatial neviem s istotou povedat, pretoze to zavisy aj od inych faktorov a genovej expresie, na ktoru mas vplyv tym, co vkladas do ust, ako zijes (prostredie, zvyky, socialne okolie, atd). Len tolko k diskusii...
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/metabolicke-znasilnenia-a-fitness-priemysel.html
Z mojho pohladu ti ostava uz len velmi malo casu, kedy ta zacne telo (najma hormony) zradzat na zacne sa kaskada nezastavitelnych problemov. Bez kvalitnych tukov, z tvojho tela coskoro ostane kopka nestastia, pretoze metabolicke poskodenia mozu byt aj nezvratne. Takze skonci skor, ako bude neskoro (!).