...

Hormóny

Hormóny  

Sú to "poslovnia" informácií. Ich základná definícia by mohla znieť nasledovne:

Pri hormonálnej (endokrinnej) sústave ide o látkové riadenie činností organizmu, ktoré je staršie ako nervové riadenie. Toto riadenie sa uskutočňuje prostredníctvom hormónov, ktorí sú nositeľmi chemickej informácie. Hormóny tak môžeme nazvať aj chemickými poslami v našom tele. Títo poslovia majú len riadiace účinky, nie sú zdrojom energie, ani stavebnou súčasťou živej hmoty. 

Hormóny sa tvoria v špeciálnych tkanivách, odkiaľ sú rozvážané krvou. Pôsobia tak len na bunky svojich cieľových tkanív a orgánov. Tieto bunky majú špecifické molekulové štruktúry (receptory) na ktoré sa viažu len určité druhy hormónov. Hormóny ovplyvňujú mnoho procesov vrátane rastu a vývoja, metabolizmu, sexuálnych funkcií, rozmnožovania i našej nálady. Hormóny sú produkované žľazami s vnútorným vylučovaním (sekréciou), medzi ktoré patrí napríklad hypofýza, epifýza, týmus, štítna žľaza či nadobličky. Okrem týchto žliaz muži produkujú hormóny v semenníkoch a ženy zase vo vaječníkoch. 

O čo vlastne ide

V našom tele existujú rôzne druhy hormónov (anabolické a katabolické), alebo inak povedané hormóny hladu a hormóny nasýtenia. Ich signály sú priamo spojené s centrom nášho mozgu ktorý reguluje to, na aké jedlo máme práve chuť alebo aj to, akú časť nervového systému zapojíme (parasympatikum, sympatikum). Rovnováha alebo naopak nerovnováha medzi týmito signálmi výrazne rozhoduje o tom, koľko energie naše telo spaľuje zo zásob tuku, alebo naopak ukladá do zásob podkožného tuku. Zároveň táto bilancia rozhoduje aj o našej motivácii, schopnosti zvládať stres či dobre sa koncentrovať. Nadváha a obezita je tak najčastejšie výsledkom nerovnováhy medzi dvoma skupinami týchto hormónov. Nesprávne fungujúce hormóny neovplyvňujú len nadváhu či obezitu, ale aj rýchlosť starnutia (výšku biologického veku), či estetickú stránku našej postavy.

Príznaky nesprávnej fungujúcej hormonálnej sústavy

Ak sa vaše hormóny dostanú mimo kontrolu, má to negatívny dosah na váš metabolizmus. Preto je dôležité poznať základné symptómy hormonálnej nerovnováhy: 

  • chronický hlad (dokonca aj v noci po prebudení),
  • neustála chuť na sladké,
  • silná chuť na potraviny cereálneho pôvodu (chlieb, pečivo, cestoviny, múčne jedlá, prílohy: zemiaky, ryža a ďalšie), ktoré pocitovo najviac konzumenta "uspokojujú",
  • nedostatok energie a častá slabosť,
  • rýchly nástup únavy (nie len po jedle),
  • spomalený metabolizmus,
  • znížená chuť do sexu (slabé libido),
  • spomalená funkcia štítnej žľazy,
  • postupné naberanie objemu podkožného tuku a ďalšie.

Praktické odporúčania pre nastolenie hormonálnej rovnováhy

Nesprávnou životosprávou vzniká silná hormonálna nerovnováha v organizme. Môže za to neoptimálna výživa, nedostatočný pohyb, slabá kondícia i spánok, množstvo stresu, vysoká toxicita a ďalšie faktory. Nerovnováhu v hormonálnej sústave môžete upraviť pomocou nasledovných jednoduchých krokov:

  • Eliminujte konzumáciu cukru, technologicky spracovaných potravín (najmä fast food). 
  • Je dôležité eliminovať vo výžive aj potraviny, ktoré sa na cukor premieňajú krátko po konzumácii (zemiaky, ryža, chlieb, pečivo, sladkosti, múčne jedlá, pizza, cestoviny, pšeno, tarhoňa a iné sacharidové prílohy).
  • Znížte príjem obilnín (vločky, celozrnné potraviny, cereálie) a naopak zvýšte príjem listovej, hľúbovej a koreňovej zeleniny (čerstvá, odšťavená, dusená, parená, varená, grilovaná).
  • Celkový príjem sacharidov by sa mal pohybovať pod 100g / deň (ideálne okolo 50g = dva krajce chleba a dosť).
  • Celkový príjem bielkovín by nemal prevyšovať 1g na 1kg aktívnej telesnej hmoty (bez tuku).
  • Zmenšite porcie a celkové množstvo prijatej potravy.
  • Predĺžte prestávky medzi jedlami a vždy si počkajte na skutočný hlad. Nikdy nesmiete nejesť ak sa hlad ešte nedostavil len preto, že je čas na jedlo (napríklad raňajky, alebo obed).
  • Pravidelne cvičte a rozvíjajte svoju kondíciu všestranne (sila, rýchlosť, dynamika, vytrvalosť, koordinácia, flexibilita).
  • Doplňte chýbajúce vitamíny, minerály a stopové prvky.
  • Zvýšte konzumáciu zdravých tukov až nad 50% z celkového energetického príjmu (najmä omega-3 zdroje mastných kyselín: BIO vajcia, BIO mäso, BIO ryby, chia semiačka, ľanové semiačka, konopné semiačka, avokádo, maslo, orechy, iné). Zvýšená konzumácia správne zvolených tukov zásadným spôsobom zvyšuje funkčnosť dôležitých hormónov v našom tele.
  • Pravidelné zaraďujte čiastočné hladovanie do svojho režimu (minimálne 3-4x / týždeň).

Hormóny a najmä tie anabolické (vhodné), vznikajú vďaka dobrým tukom (omega - 3 MK) a cholesterolu, ktorý je často nesprávne vnímaný ako škodlivý. Nedostatok týchto dôležitých živín a prebytok nesprávnych sacharidov a prevaha omega-6 tukov v našej strave, môže spôsobiť hormonálne problémy, ktoré okrem estetickej stránky, môžu zanechať neželané stopy aj na našom zdravotnom stave.

 

Súvisiace odkazy 

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 26.03.2013, 21:49
Pridané: 26.03.2013, 21:49
Daj taku zataz, aby si sa poriadne zadychala a takmer s dychom odpadla. Kazdy kilogram svalu co naberies, ti spali nadbytocne zasoby tuku aj na miestach, ktore mas na hormony citlivejsie (kde sa tuk uklada viac)...
Vlado
Pridané: 04.09.2013, 00:04
Pridané: 04.09.2013, 00:04
Za strije je zodpovedne jedlo aj nie je. Jedlo ovplyvnuje hormonalnu sustavu a hormony zas pokozku. Pochybujem, ze vam niekto vysvetli ako tento mechanizmus presne funguje, pretoze aj chudi ludia ktori nikdy nepriberali ani nechudli maju niekedy strije. Ja osobne mam tiez strije okolo prsneho svalu a okolo bedroveho klbu. Nevenujem tomu moc pozornost ale tiez pravda ze nie som zena. Po dalsie som vsak nikdy v zivote nemal ziadne hmotnostne vykyvy, ktore by to sposobovali a moja zivotosprava je velmi optimalna - teda z mojho pohladu. Nebola vsak vzdy taka preto neviem urcit, ci strije sa mne urobili pred 18-tym rokom zivota (kedze to nesledujem na sebe) alebo po tom. Pred 18-tym rokom zivota by som sa ziadnou kondiciou ani spravnou zivotospravou nemohol pochvalit. Takze co robit, aby sa strije prestali objavovat, tak na tuto otazku ziatial neviem odpovedat.
Vlado
Pridané: 23.02.2015, 13:19
Pridané: 23.02.2015, 13:19
Ahoj Peto, presnu odpoved ti poskytnut nedokazem, musel by som mat o tebe aj niektore kondicne ukazovatele (napriklad spiroergometriu) alebo aj zdravotne vysledky (napriklad profil mastnych kyselin, zapalove markery, niektore hormony, HbA1C, atd), aby som vedel vyhodnotit ci cesta, ktorou sa uberas je pre teba OK. Ak ich nemas, tak povedzme dufajme, ze zatial ides na to spravnou cestou. Niekedy ti aj telo vie napovedat ako si na tom a ci to co robis je ok, hoci toto je pre zaciatocnikov zradnejsia cesta (podliehanie iluziam). Ak ta tato tema sebadiagnostiky zaujima, budem sa nou zaoberat v najblizsom clanku.
Vlado
Pridané: 02.01.2016, 23:55
Pridané: 02.01.2016, 23:55
Ak niekto musi nieco jest kazde 3 hodiny, da sa to povazovat za rychly metabolizmus, ale hlavne je to prejav cukroveho metabolizmu. Ale naopak "rychly" metabolizmus je mozne mat aj pri tukovom metabolizme, aj ked pocit hladu je minimalny a clovek zje 1-2 jedla za den. Ci niekto bude chudnut tuk, alebo stracat sval, to zalezi nie len od nastavenia metabolizmu (cukrovy vs. tukovy) ale aj od hormonalneho zdravia. Takze nemozes sa pytat vsetobecne (oni ludia) ale musis byt velmi konkretna o koho ide v akom stadiu metabolickej, zdravotnej, fyzickej kondicii, pri akom protokole (vyziva / trening), atd.

Okrem toho na to vplyvaju aj individualne zvlastnosti. Telo cloveka s hrubou a zavalitou kostrou (endomorf), ma inak telo citlive na priberanie tuku (viac zon citlivych na hormony) ako niekto, kto ma tenku, lahku a stihlu kostru (ektomorf), ktory ma menej zon citlivych na hormony (male plochy kde sa uklada tuk) a su nachylnejsi viac na ukladanie tuku medzi organmi (viscelarny tuk - vyssie zdravotne riziko). Ako vidis, ak chces uzitocnu odpoved, musis sa lepsie pytat, pretoze vseobecne a pausalne odpovede nie je mozne viac poskytovat, nakolko taky pausalne fungujuci metabolizmus / telo neexistuje.
Vlado
Pridané: 25.03.2013, 23:00
Pridané: 25.03.2013, 23:00
Problematika je komplexna, neda sa ju vysvetlit dvoma vetami a v komentoch poradenstvo nie je mozne poskytnut. Toto je informacia, ktoru som napisal v publikacii BRUCHO:
ako vaša postava pod "návalom" podkožného tuku vyzerá, do istej miery určuje aj genetika. Ide o to, ktoré miesta na tele máte citlivejšie na hormóny a ktoré naopak vôbec. Na týchto miestach, kde je citlivosť zvýšená, sa prirodzene hromadí viac tukových zásob ako na iných miestach. Kde sa vám ukladá najviac tuku, viete najlepšie sami. U mužov je to zvyčajne práve na prednej strane brušných svalov, po bokoch smerom až dozadu k obličkám (tvar jablko), ženám zvyčajne od pása, cez zadok smerom ku stehnám (tvar hruška).
Riesenie: bez zvysenej kondicie a mnozstva svalovej hmoty sa vam nadbytocny tuk zhodit nepodari...
Vlado
Pridané: 17.07.2013, 22:16
Pridané: 17.07.2013, 22:16
Hodinu cvicis HIIT? To potom nie je HIIT ale kondicny trening. Musis zvolit iny typ pohybovej aktivity, aby si mohla zrychlovat na maximum, teda ak ti ide o kvalitne vysledky. Tuto formu kondicneho treningu (mozno trochu v miernejsom tempe) mozes pouzivat ako kompenzaciu den po skutocnom HIIT na rychlejsiu regeneraciu. A perlicka na zaver. Chudnut? Preco by si aj mala? Ved to nie je ani len mesiac a okrem toho ty potrebujes pribrat svaly. Ak svaly nepriberies, dolezite hormony sa v tvojom tele nestabilizuju a ty nikdy nezacnes chudnut. Znamka zdravo fungujuceho metabolizmu i hormonov je, ze tvoje telo zacina presadzovat tvorbu svalov a nie tuku. Takze okrem skutocneho HIIT potrebujes zacat silovym sposobom pracovat aj na svojej funkcnej svalovej hmote. Detaily si precitaj v dalsich clankoch, v ktorych najdes aj odpoved na otazku, ktora ta mozno napadla: ci nebudem vyzerat ako muzatka...
Vlado
Pridané: 28.07.2013, 13:28
Pridané: 28.07.2013, 13:28
Ahoj, crosstrainer (alebo inak povedane eliptikal) nie je blbost, je to pre teba velmi vhodna forma pohybu, ktora je navyse bezpecna a k tomu vsetkemu zapaja aj hornu polovicu tela. To je velmi uzitocne. V kazdom pripade by si mala robit HIIT tak, ako to uvadzam v clanku. Aspon 2x / tyzden skutocne poctivo, kardio cvicenie den po HIIT staci aj na 30 min. Kardio ti pomoze lepsie zregenerovat. Lenze ak chces mat vysledky, musis popracovat aj na dalsich oblastiach svojej kondicie: a to najma na sile. Cize musis zacat posilnovat. Nakolko si usetrila dalsie 4 hodiny zbytocneho cvicenia kardio, mozes ich investovat do svojich svalov. Ak zacnes budovat svaly, je to znamka ze metabolizmus a hormony uz pracuju spravne a ty zacnes aj rychlejsie chudnut. Bez svalov sa nikam nepohnes. Ovocie nie je potrebne vynechat, len to s nim neprehanat. Odporucam najma bobulovite ovocie.
Vlado
Pridané: 18.01.2015, 23:11
Pridané: 18.01.2015, 23:11
Neviem na tuto otazku odpovedat a bez nejakeho testovania (fyzickeho, krv, hormony, ine markery, aj pecenove), na tuto otazku nik neodpovie. Neostava nic ine ako zacat opatrne experimentovat, studovat najviac ako sa da a pokusat sa dostat do kontaktu s inteligentnym lekarom, ako je napriklad Dr. Pijak:

http://www.vladozlatos.com/filozofia/nasi-experti.html
Vlado
Pridané: 26.10.2015, 10:15
Pridané: 26.10.2015, 10:15
Ahoj, nie som si isty, ci slovo "paleo" presne vystihuje nasu pracu, aj ked z nejakej casti asi ano. Ak ide o iny pomer tukov, metabolizmus je pomerne velmi flexibilny a mozno sa s tym dokaze lahko vysporiadat. Zalezi od nastavenia tvojej pecene i schopnosti celeho metabolizmu tento druh tukov vyuzivat efektivne. Som vsak zastancom aspon obcasneho kvantifikovania svojho tela (metabolicka flexibilita, vitaminy, mineraly, antioxidanty, hormony, atd) a preto ta odporucam na tento clanok:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/nepodliehajte-iluziam-vo-vyzive-a-zivotosprave.html

Tymto sa pokusam odpovedat aj na tie tvoje dalsie otazky, na ktore sa tazko odpoveda. Kvalita vyzivy vsak vzdy zohrava vysoku ulohu, preto je rozumne sa zaoberat aj dalsimi zdrojmy kvalitnych kalorii (okrem tych ktore uvadzas). Skus ustrice aj ked v komentoch sa dozvies, ake su strasne problemove :)

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/konzumujte-cerstve-ustrice-aspon-raz-za-mesiac.html

Po prestudovani aj dalsich nasich clankov najdes urcite dost inspiracie a preto ti drzime palce pri tvojom napredovani.
Vlado
Pridané: 08.12.2015, 22:46
Pridané: 08.12.2015, 22:46
Aby som sa k otazke dokazal vyjadrit potreboval by som vediet co pre vas znamena realizovat sacharidovu vlnu v praxi. Nieco popisujete ale z mojho pohladu je to pohravanie sa z ohnom aj s ohladom na to, ze neviem aky typ sacharidu chcete zvolit na tuto "vlnu" a tiez nepoznam vasu hormonalnu citlivost. Ak len ryzove chlebicky, tak to je velmi zla volba aj ked neobsahuju aspon lepok. Tym ze su pufovane, tak maju extremnu glykemicku (a inzulnovu) odozvu, co vam hormonalnu sustavu nepomoze vyladit. Po dalsie s cim horsim stavom podvyzivy do experimentu vstupujete a horsou hormonalnou citlivostou, o to viac sa vam to moze vypomstit neskor. Kedze nevidim vasu postavu, neviem ako su jednotlive miesta na tele citlive na hormony a nakolko su uvedene kozne riasy problemove, tak cez pisanie nema zmysel vam radit detaily. Vyzaduje si to okrem zberu dolezitych udajov o vasom tele aj diskusiu, aby odpovede mohli mat aspon trochu zodpovedny zaklad.

Hormonalnu citlivost vam moze zlepsit kvalitny trening (silovy, rychlostny), zmena zvykov vo vecernych hodinach (necumenie do pocitaca, TV, iPadov, atd), znizenie elektromagnetickeho smogu (minimalne pocas spanku nemat 5m od hlavy mobil ci ine zariadenia, ktore musia byt vypnute alebo v letovom rezime) a mnohe dalsie "detaily" ktory kumulacny efekt sposobi za rok tolko zmien, ze s vysledkom budete spokojna. Navod ako aspon trochu optimalnejsie pouzivat sacharidy si mozete precitat tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 07.04.2015, 09:29
Pridané: 07.04.2015, 09:29
Nemyslim si ze by to bolo takto priamo odmeratelne alebo zasadne, problem hormonov je podstatne komplexnejsi. Ale na druhej strane ak zvazim, ze s vysokou pravdepodobnostou budu arasidy pokazene, bude ich vo vyzive vela (zly pomer medzi tukmi), cize sposobia zvyseny zapalovy proces v tele, tak to nepriamo na priberanie budu posobit (cize aj na rozhadzanie hormonalnej sustavy), pretoze zapal = priberanie na tuku (u muzov do viscelarneho viac, u zien do podkozneho viac)...
Vlado
Pridané: 29.04.2014, 23:47
Pridané: 29.04.2014, 23:47
Ahoj Alena, hned na uvod ta potesim, ze tvoju expresiu genov mas pod palcom ty, nie len tym co zjes, ale aj v akom prostredi zijes, aku mas zivotospravu, zvyky a pod. Cize geny z toho mozes pokojne vynechat. Aby si nepodliehala iluziam (pripadne aj sestra ci vyzivovy poradca), tak musis sledovat hrubku koznych rias aspon na 10-tich miestach. Pri tvojom type postavy je uplne bezne, ze ti vidiet kocky na bruchu ale na zadku a stehnach je stale celulitida. To preto, lebo hrubka koznej riasy od pasa dole (zadok, stehna) je extremne hruba (nad 7-8cm), co je uplne bezne aj pri chudych zenach, ktore nosia 36 velkost a maju celulitidu. Toto su miesta ktore su najviac citlive na hormony a zial odidu z tela ako posledne). Takze nie, nemas tuk okolo organov ale v hrubej koznej riase okolo zadku a stehien.

Po dalsie tvoj uspechu chudnutia je zavisly od toho, ako velmi si si poskodila metabolizmus za predchadzajuce roky experimentovania. Ak si mala malo kvalitnych tukov, mohlo to byt problem. To presne nevieme a mozno to ani nezistime. Pokial sa vsak vsetky ozubene kolecka v tvojom metabolizme nezacnu krutit spravnym smerom a spravnou rychlostou, necakaj ziadne zazraky. Najhorsia sprava je ta, ze to nemusi nastat ani za rok optimalnej zivotospravy, zivot je jednoducho taky (tazky).

Prave sme dali dokopy nove DVD pre zeny, kde okrem treningov su aj edukacne videa (spolu 30 minut vzdelavania), ktore riesia tvoje problemy. Detaily si mozes pozriet tu:

http://produkty.vladozlatos.com/cvicebne-dvd-pre-zeny-2.html
Vlado
Pridané: 25.11.2014, 23:03
Pridané: 25.11.2014, 23:03
Dana skusim vam odpovedat aspon trochu uzitovne i napriek tomu, ze vas pripad si vyzaduje diskusiu a odbornu konzultaciu. Jest max. 3x za den je velmi rozumna volba. Mozno tych sacharidov mate az prilis malo, na zaciatok by som si prestudoval aj sirsie suvislosti tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/odmerajte-flexibilitu-svojho-metabolizmu.html

Ak budete volit sacharidy, tak idealne bezlepkove a podla tychto instrukcii:
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html

Volba ranajok je v poriadku, jest treba len vtedy, ked ste hladna (nie ked je cas). Inteligentne tuky su samozrejmost. Na optimalizaciou hormonalnej sustavy vsak najzasadnejsim sposobom (vacsim ako samotna vyziva) posobi otuzovanie. Nastudujte si na internete pojem "cold thermogenesis", mozno dovtedy stihneme dopisat aj pripravovany aj clanok. Drzim palce.
Vlado
Pridané: 12.06.2016, 22:35
Pridané: 12.06.2016, 22:35
Na to sa neda odpovedat cez pisanie si komentov do blogu v online priestore. Ak potrebujete pomoct optimalizovat stav vasej matky, prihlaste sa na osobnu konzultaciu a zozente si niektore odporucane data o jej tele a zdravotnom stave:

https://konzultacie.vladozlatos.com/slider-items/optimalizacna-osobna-konzultacia.html
Vlado
Pridané: 15.11.2012, 11:15
Pridané: 15.11.2012, 11:15
Clovek nepribera preto, lebo zdrave tuky opravuju zle fungujuci metabolizmus, ktory nie je "zbytocne" hladny (ako po sacharidoch), efektivne pracuju hormony ktore spravne komunikuju s dalsimi bunkami a tkanivami v tele. Mozog vdaka nim nevysiela mylne signaly pre cele telo (o.i. aj casteho hladu) a tak sa okrem metabolizmu optimalizuje aj mnozstvo podkozneho tuku. To znamena ze funkcia celeho pristroja (tela) sa optimalizuje a pokial sa clovek nepreziera (kedze ho telo k tomu nenuti) tak nema preco priberat za predpokladu, ze zaroven pracuje na svojej fyzickej kondicii.
Vlado
Pridané: 24.03.2014, 23:24
Pridané: 24.03.2014, 23:24
Ahoj. Jedine, co mozem tvojmu trenerovi odkazat je, nech sa konecne prebudi z bluzdnenia a prestane u svojich zverencov sposobovat metabolicke poskodenia, ktore po tom ako vyhasne fakla (sutaze, neschopnost dostavat sa uz do formy), tak ich zahodi a najde si novu mladsiu faklu, ktora to opat na chvilu vydrzi. A hlavne nech si precita (aj ty) tento clanok:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/metabolicke-znasilnenia-a-fitness-priemysel.html

Z mojho pohladu ti ostava uz len velmi malo casu, kedy ta zacne telo (najma hormony) zradzat na zacne sa kaskada nezastavitelnych problemov. Bez kvalitnych tukov, z tvojho tela coskoro ostane kopka nestastia, pretoze metabolicke poskodenia mozu byt aj nezvratne. Takze skonci skor, ako bude neskoro (!).
Vlado
Pridané: 29.04.2014, 22:15
Pridané: 29.04.2014, 22:15
Ahoj Lola, velmi by ti pomohlo, keby si si viedla dennik a orientacne vedela vypocitat kolko kalorii asi zhruba konzumujes. Domaca uloha sa vsak tuto nekonci, pretoze mala by si si vypocitat orientacne BMR + koeficient zataze, ktory mas teraz minimalny. Potom daj 1g bielkovin na 1kg ATH (cize aktivna hmotnost bez tuku), to iste na sacharidy (1g /1kg ATH) a zvysok energie, co mas prijat, dopocitas s tukov. Potom ziskas orientacnu predstavu kolko coho mas denne prijat, aby to nebolo mnoho. Lenze kedze telo nie je stroj a do celej matematiky vstupuju tvoje hormony alebo teoreticke metabolicke poskodenia (z davnejsich cias), tak priberanie moze mat mnoho inych pricin. Priberanie je zapalovy proces, chudnutie protizapalovy. Mozno aj v tukoch mas mnoho PUFA tukov, ktore zapaly provokuju. Jednoducho povedane, chyb moze byt tisic a jeden a preto ti v domacej ulohe drzime palce.
Vlado
Pridané: 11.03.2015, 23:20
Pridané: 11.03.2015, 23:20
Dominika, to si ziada vediet podstatne viac informacii o tebe. Ja neviem ako si na tom s metabolickou trenovanostou (spiroergometria), neviem ake su hrube tvoje kozne riasy, neviem aky je tvoj zdravotny stav (krv, lipidy, porfily mastnych kyselin, niektore hormony, atd, atd, atd). Vseobecne odporucania nedokazeme ponukat, lebo to nikomu nepomaha prave z toho dovodu, ze tieto veci si ziadaju nielen diskusiu, ale aj skumanie individuality, v tomto pripade tvojho stavu. Musis sa opytat nieco lahsie, alebo dalej studovat clanky, aby si mohla polozit otazku, na ktory sa da odpovedat aj cez komentare.
Vlado
Pridané: 29.04.2014, 22:22
Pridané: 29.04.2014, 22:22
Ahojte vsetci. Myslim ze v prvom rade treba pochopit o com nie je tento blog. Nie je o tom, ze dokaze pomoct kazdemu a ze vsetko co sa tu napise je automaticky na kazdeho platne. Cize blog je o informaciach vseobecneho charakteru. Ten kto chce nieco ustrikovane na jeho mieru (optimalizacia), tomu sa treba venovat individualne. A to nehovorim este o tom, ze pokial o sebe nebudeme vediet dlhodobo zbierat biologicke udaje (hormony, enzymy, ine) a kolektizovat ich v nejakej platforme a nasledne si stav vyhodnocovat alebo konzultovat s odbornikom, tak dovtedy mozeme len vykecavat a pokusat sa tvorit vlastny usudok na zaklade pokusov a omylov.

U teba Peter moze byt vysvetlenie take, ze si jednoducho pomaly metabolicky typ a rychle ziviny (sacharidy) jednoducho dobre vyvazuju tvoj metabolizmus (studuj metabolicka typologia). Ci to bude mat dobre nasledky z dlhodobej perspektivy, to zatial neviem s istotou povedat, pretoze to zavisy aj od inych faktorov a genovej expresie, na ktoru mas vplyv tym, co vkladas do ust, ako zijes (prostredie, zvyky, socialne okolie, atd). Len tolko k diskusii...
Vlado
Pridané: 23.05.2014, 22:43
Pridané: 23.05.2014, 22:43
Zuzana nie som si isty, ci ist pod 17% je pre vas rozumne a hlavne dlhodobo udrzatelne (bez negativnych dosledkov). Neviem kde sa koncentruje tento tuk a preco vam to prekaza, ale pri davkach sacharidov cca pod 80g to bude treba vyladit aj s inym protokolom, ktory bude sledovat aj hormonalny vplyv (na problemovej partii). Rozne casti tela su rozne citlive na hormony, preto bez dalsej podrobnej analyzy nie je mozne jednoznacne odpovedat. Co sa vsak moze stat bez problemov je, ze sa pretrenujete, co bude mat hormonalne nasledky v podobe zvyseneho vylucovania kortizolu, ktory sposobi ze vas neustale bude prepinat do cukroveho metabolizmu a okradat o svalovu hmotu, co bude mat za nasledok este zvacsenie koznych rias na problemovych partiach.
Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem