...

Individuálna sacharidová tolerancia

Individuálna sacharidová tolerancia

Je o ukazovateľ, ktorý definuje, aký veľký objem sacharidov za deň je pre danú osobu vhodný a fyziologicky akceptovaný. Ak osoba konzumuje väčší objem sacharidov za deň, ako je jeho individuálna sacharidová tolerancia, nastáva veľmi často metabolický jav de novo lipogenéza. To znamená, že človek začína priberať telesný tuk (nadváha a obezita), pretože uskladnenie sacharidov v tele je limitované najmä na zásoby svalového a pečeňového glykogénu (cca 200 - 400g spolu). Čím častejšie človek konzumuje príjem sacharidov za hranicou svojej individuálnej tolerancie, tým väčší má problém s kontrolou svojej hmotnosti (tučnota). So stúpajúcou nadváhou táto individuálna sacharidová tolerancia klesá a zmenšuje sa teda aj objem sacharidov, ktoré daná osoba môže skonzumovať. Na výšku individuálnej sacharidovej tolerancie vplýva mnoho faktorov, napríklad vek, stupeň fyzickej kondície, stupeň hormonálnej citlivosti (najmä na inzulín) a ďalšie. Analýzu individuálnej sacharidovej tolerancie je možné stanoviť aj na základe metabolickej odpovede organizmu na fyzickú záťaž počas spiroergometrického vyšetrenia, ktoré spolu určujú metabolickú realitu jedinca. Zozbierané dáta zo spiroergometrického vyšetrenia sa dajú vyhodnotiť napríklad v aplikácii MET/FLEX. Ak sa človek vo svojom metabolickom spektre približuje viac k cukrovému metabolizmu (metabolická negramotnosť, metabolické poškodenie), tým je jeho individuálna sacharidová tolerancia nižšia. Zároveň individuálnu sacharidovú toleranciu môžu pomôcť stanoviť aj hodnoty mononenasýtenej kyseliny palmitolejovej (POA; referenčný rozsah 30 - 150 mg/l).  

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 25.03.2017, 23:34
Pridané: 25.03.2017, 23:34
Prebehol som to len velmi rychlo, ale nevidim tam info (mozno som prehliadol) ze tuky zvysuju inzulin. Videl som tam ze bielkoviny zvysuju inzulin, co je pravda ak ich je viac ako potrebujes na regeneraciu svalov (zvycajne nad 1g / kg aktivnej telesnej hmoty). Cely clanok by sa dal povazovat za fajn, keby v nom boli vystihnute vsetky fyziologicke ucinky inzulinu na metabolizmus (pozri na googly "inzulin a jeho metabolicky efekt" v EN) a pokial by sme nezili v obezogennom prostredi - cize v takom, ktore nas degeneruje, robi tucnejsimi, kde furt sedime, potraviny su podradne a - s prevahou priemyselne vyrabanych sacharidou vsade okolo nas.

Kto je dnes ten zdravy jedinec ktoremu nevadia vyssie hodnoty glukozy / inzulinu? Co je definicia zdravia? Ten kto ma viac svalov? Ano ten bude lepsie znasat vyssie hodnoty inzulinu - cize aj sacharidov a jeho celkova individualna sacharidova tolerancia bude vysoka. Ale je zdravy aj ten kto cely den sedi na zadku, ma slaby spanok, ma uz nadvahu (aj skritu - napriklad stihla zena nad 30% tuku = bezny jav), alebo ten kto ma malo funkcnych svalov? Tyto vsetci ludia z tejto informacie nebudu prosperovat aj ked je jasne, ze len inzulin za to priberanie nemoze. Ale priberanie tuku nie je podstatne, pretoze to je zachranny mechanizmus tela, ktory treba ocenit. Bez priberania by sme mreli ako muchy. Podstatne je metabolicke zdravie (mitochondrie) a tam nadmiera inzulinu je zasadny problem.

A ked sme pri svaloch, nie su svaly ako svaly. Takze bude fajn specifikovat o akych svaloch sa bavime. Ci o tych metabolicky nepotrebnych (cize umelo fukanych cez sterilne lineralne fitness cvicenia a tony suplementov) alebo takych, ktore maju aj vplyv aj na kvalitu prace mitochondrii v bunkach, na laktatove prahy, na VO2MAX, na pestrost pohybovych kompetencii, atd...

A netusim, ako sa da kontrolovat inzulin - co je odporucanie na zaver clanku. Bude niekto chodit 5x za den do labaku ci? Preco nie su lowcarb/keto dlhodobo vhodne? Na zaklade coho, v porovnani s cim a vzhladom na co? To ze pri lowcarb moze mat niekto (nie kazdy) nizsie hladiny testosteronu ako je norma moze byt pre jeho dlhovekost a zdravie len prospesne. Mensia provokacia mTOR = pomalsie starnutie = mensia sanca ze dostanes rakovinu = menej agresie. Ano budes mat aj menej fukanych EGO svalov a o par cm mensi biceps. Ale co tam potom, ked sa tejto nadhery metabolizmus aj tak zbavi pri prvej prilezistosti (napr chorobe, hlade a pod)?

Tak ale ked treba pridat zopar fajn poznatkov o ucinkoch lowcarb/keto stravovania (nie diety), prikladam zopar poznatkov pre tych, co sa radi sprtaju vo fyziologii ci vede:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16871438
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19099589
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25287761
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17219068
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16359551
Vlado
Pridané: 25.05.2017, 23:24
Pridané: 25.05.2017, 23:24
Do ketozy (miernej) je mozne sa dostat aj pri lowcarb, ale to si viete preverit az potom, ako pouzijete glukozovy / ketonovym monitor (napr. FreestyleOptium). Otazne dalej je, ako viete kolko gramov coho konzumujete, ci to viete presne alebo len odhadom. Pre zenu moze byt mnoho aj 100g sacharidov, vid nasledovny clanok:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ako-a-preco-zacat-s-lowcarb-alebo-keto-stravovanim.html

Malo tuku v sacharidoch nie je problem. Co je vela je na diskusiu, pretoze individualna sacharidova tolerancia alebo hormonalna citlivost je u roznych osob rozna, zatial co pre jedneho je uz problem aj mala porcia sacharidov s tukmi, pre druheho to nesposobi ziaden problem. Takze na tuto otazku sa pausalne neda odpovedat. Cim ma clovek / dieta vacsiu nadvahu, tym ma vacsie metabolicke problemy a teda mal by k sebe doslednejsie pristupovat. Prestudujte si hore uvedeny clanok pre sirsie suvislosti.

K otazke rybieho oleja je odpoved tu:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/zdrava-dojcenska-vyziva-pre-dieta.html
Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem