...

Metabolická kondícia

Metabolická kondícia

Fyzická kondícia a metabolická kondícia sú dve veľmi rôzne veličiny. Stáva sa pomerne veľmi často, že fyzicky veľmi trénovaní jednotlivci majú veľmi nízku metabolickú kondíciu, pretože výška ich fyzického výkonu je metabolicky závislá na glukóze. V prípade, že zlyhajú v manažmente svojej výživy (zdrojov cukrovej energie) počas záťaže, pravidelne zažívajú metabolickú krízu (bonking, hitting the wall). Táto metabolická kríza je v podstate veľký paradox, pretože telo každého človeka má zásoby energie postačujúce odbehnúť desiatky, u niektorých až stovky maratónov bez konzumácie jedla. Metabolická kondícia sa dá sledovať pomocou spiroergometrického vyšetrenia, ktoré dokáže za jedno vyšetrenie (fyzický záťažový test) nazbierať v priemere 3000 dát. Analýza týchto dát nám ukáže v akom stave je metabolické zdravie jedinca, či disponuje metabolickou flexibilitou alebo metabolickou negramotnosťou. Vďaka spiroergometrii a vyhodnocovaniu dát (aplikácia MET/FLEX), vieme určiť aj skóre metabolickej efektivity či celkovú metabolickú závislosť na glukóze

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 23.02.2015, 15:56
Pridané: 23.02.2015, 15:56
Ahoj, na krvne skupiny sa nemusis pozerat ako na nieco velmi smerodajne Ada. Podla coho alebo v porovnani s kym mas menej traviacich kyselin? Co ak je to u teba uplne v poriadku? To, ci priberas z tukov by stalo za preskumanie, pretoze o tom trochu pochybujem. Ak priberas, moze za to asi zapal (mozno v traviacom trakte, skus odstranit lepok), nizka metabolicka kondicia (vysetri sa spiroergometriou, ze ako si dobra v spalovani tukov), mozno je to aj podvyziva (urob si profil mastnych kyselin z krvi) a desiatky inych faktorov, ktore treba preskumat. Budem tomu venovat najblizsie clanok, tam si mozes prestudovat dalsie suvislosti. Urcite ta to bude zaujimat.
Vlado
Pridané: 15.07.2015, 23:43
Pridané: 15.07.2015, 23:43
Ahojte vsetci, dakujem Michalovi Pijakovi za zapojenie sa do diskusie. Je to pre nas vsetkych velke obohatenie. Michal priniesol zaujimave informacie, s ktorymi suhlasim a doplnil by som nasledovne postrehy k PIZZA efektu. Ci tento PIZZA efekt bude pre niehoko rizikovy, zalezi:

1. Od individualnych zvlastnosti: pocet kopii slinnych amylaz (cim viac, tym mensia odozva a lepsia schopnost vysporiadat sa s vyssim objemom cukrov), ci ine geneticke zvlastnosti, dalej sila / zdravost traviaceho traktu a ciastocne aj metabolicky typ (ten predurcuje na ake ziviny je telo citlivejsie a ktore spracuva lahsie / je tolerantnejsie)…

2. Od aktualneho stavu organizmu a premenlivych okolnosti, ktore predurcuju rizikovost PIZZA efektu (niekedy aj prospesnost): kvalita prezutia potravy, aktualne metabolicke nastavenie (poskodenie, negramotnost, vyska tukoveho metabolizmu), od zdravia GIT (priepustnost criev, vyska zapalu), od mnozstva omega-3 MK v tkanivach (najma v membranach buniek a mitochondrii, co najviac rozhoduje o tom, ci bude niekto inzulinovo rezistentny coskoro alebo dlhodobo to pre neho nebude predstavovat ziadny problem, inzulin priamo zasahuje do toho, kolko sa o-3 udrzi v membranach, co je fyzikalny faktor cislo 1.), dalej od enzymatickeho vybavenia / nabitia (ak niekto cely den ciastocne hladuje, je malo jedal alebo tieto jedla su lahke pripadne vyuziva delenu stravu a vecer si dopraje vsetkeho mnoho naraz, jeho tolerancia stravit toto mnozstvo jedla i cukrov s tukom bude vyssia), faza regeneracie (inzulinovy PIZZA efekt moze zasadnym sposobom pomoct efektivne zregenerovat - zrychlit superkompenzaciu - a cim viac su inzulinove receptory v bunkach citlivejsie, tym menej rizikova je aj tato metabolicka draha, niekedy priam uzitocna), dalej od citlivosti na dolezite hormony v tele (leptin, kortizol, ine)…

3. Od faktorov, ktore ani v studiach nie su skumane a nie su nam zname a teda ani standardizovane (genetika, vyska cukroveho / tukoveho metabolizmu, metabolicka kondicia, fyzicka kondicia, kvalita vyzivovoveho protokolu, ktory predchadzal danemu metabolickemu nastaveniu, mnozstvo omega-3 v tkanivach, ine faktory)…

Uvedene studie sleduju najma diabetikov, ktori maju uplne inu metabolicku odozvu na prijem sacharidov v kombinacii s tukmi (v podstate su to metabolicky uplne ini ludia ako ti zdravi) a teda maju aj horsiu inzulinovu (ne)citlivost. V studiach sa nesleduje faktor ktory povazuje za najdolezitejsi a to profil mastnych kyselin v ich bunkovych membranach (mnozstvo omega-3), co povazujem za ukazovatel ktory predurcuje aj medzi diabetikmi rozdielnost reakcii na fyzikalnej urovni v bunkach a mitochondriach. Ako pisal Michal, raz za cas si nieco take moze dovolit hocikto. Naopak ako upozornuje Michal, ludia s pokrocilym stadium metabolickeho poskodenia si na tento efekt budu musiet davat pozor a svoj vyzivovy protokol prisposobovat svojmu zdravotnemu stavu.

Treba vsak podotknut, ze pre mnohych low-carb sportovcov tento efekt moze mat mimoriadny silny regeneracny prinos, ktory dramaticky rychlo dobije pecenove a svalove zasoby glykogenu za predpokladu, ze ste metabolicky zdravy. Obzvlast uzitocne je vyuzit PIZZA efekt 1-2 dni pred zavodom alebo fyzicky narocnou udalostou (eventom). Treba vsak ratat, ze glykogen na kazdy gram viaze 4g vody, cize nie len ze budete vyzerat svalnatejsie a objemnejsie (stale sa bavime najma o low-carb sportovcoch), ale aj budete tazsi. Pre aerobnych sportovcov to problem nepredstavuje, pre dynamicky orientovanych atletov, kde je rozhodujuci pomer vykon : vaha - ano.

Na druhej strane si kazdy moze urobit vlastnu domacu ulohu a otestovat svoje zdravie ako samoplatca v uvedenych odporucanych vysetreniach. Ak mate vysoke percento HbA1C (nad 5,5%), zly HOMA-IR index a mate vacsi pomer omega-3 vs. omega-6 v tkanivach ako 1:5, tak ste adept zrely na zvysenu opatrnost a teda PIZZA efektu by ste sa mali radsej vyhybat.

Mozno niekoho z vas napadlo, ze na su tu krajiny, ktore velmi casto kombinuju jednoduche sacharidy (najma pecivo) s tukmi, ako napriklad Taliansko, Francuzsko, Japonsko. Napriklad taky Francuzsky paradox je znamy asi kazdemu, cize vela peciva, vela olivoveho oleja (casty PIZZA efekt) a i napriek tomu malo obezity a nadvahy. Myslim ze velmi objektivne a zrozumitelne to vysvetlil Peter Attia, MD., ktory objasnoval preco ludia v tychto krajinach napriek vysokej konzumacii sacharidov su relativne stihli. V tychto krajinach konzumuju menej omega-6 tukov, viac omega-3 tukov, co je faktor cislo jeden ktory zachranuje situaciu. Po dalsie konzumuju poctivejsie kalorie (kvalitne potraviny najma tie zivocisneho povodu), ziadne prazdne kalorie na styl fast food a detaily si mozete nastudovat tu:

http://eatingacademy.com/nutrition/how-do-some-cultures-stay-lean-while-still-consuming-high-amounts-of-carbohydrates

V podstate uvedene informacie, ktore tu s Michalom uvadzame, su nametom na personalizovanu starostlivost a teda ziadne informacie nie je mozne brat pausalne pre vsetkych, pripadne ich vnimat cierno-bielo bez kontextu. Ten je totizto dolezitejsi ako vsetky vseobecne informacie a je len otazka casu, kedy budeme schopny vytvarat presne personalizovane protokoly, na zaklade vsetkych zozbieranych informacii o danej osobe. Aj my sa musime este vela ucit, overovat a testovat. Drzte nam preto palce.

Moj zaver je teda taky, ze je rozdiel, ci tento PIZZA efekt bude realizovat zdravy clovek (a k tomu low-carb alebo high-carb) s poctivou vyzivou, alebo clovek s poskodenym metabolizmom a neoptimalnym zdravym a nebodaj este aj podradnou nekvalitnou vyzivou. Podla informacii sa treba zariadit a mnohe veci na sebe otestovat a preto sa tesim na vase dalsie doplnujuce postrehy. Drzim palce pri optimalizacii dalsich krokov…
Vlado
Pridané: 17.09.2017, 12:08
Pridané: 17.09.2017, 12:08
Dobry den prajem, dakujem za vase postrehy, pokusim sa vas usmernit. My nekazeme co si mate alebo nemate vlozit do ust, davame vam navody, ako sa o svoje telo postarat, ci to uz urobite s jablkami alebo bez nich. Tu ide o celkovy udrzatelny zivotny styl a hoci mnohe detaily rozhoduju, nie vsetky su pre vas v tomto momente podstatne. U nas jablka konzumuje dcerka, ja ovocie len vynimocne co ale neznamena, ze u vas sa ovocie konzumovat nesmie. Take jedno jablko ma cca 10g sacharidov a teda v ketogenickom stravovani vas nijako zasadne neovplyvnuje, hladinu glukozy nezvysuje (davka nad 15-20g/ porcia sacharidov je hranicna pre bezneho cloveka, ako je to u vas, si musite odmerat cez glukomer).

Okrem toho nie je jasne, ci vy potrebujete dodrziavat ketogenicke stravovanie (5-10% sacharidov) a ci vam nestaci lowcarb stravovanie (sacharidy okolo 30% z celkoveho energetickeho prijmu). Okrem toho nic neviem o vasej metabolickej kondicii (aplikacia METFLEX analyza) cize nasa diskusia sa toci iba okolo teorie a nie praxe. Bez poznania vasich zvlastnosti sa vam tazko radi ci ovocie je pre vas OK, kedy, ake a v akom mnozstve. Akekolvek ovocie je v poriadku, pokial viete aka je u vas hranicna davka a zaroven ake su vase kratkodobe ci dlhodobe ciele. To vsetko je na hlbsiu diskusiu a konzultaciu:

https://konzultacie.vladozlatos.com

Ak ide o manzelku a jej aktivity, to konzulujte so nou. Pokial viem cely den nic nejedla v danom prispevku a to ze si odpila z napoja pred treningom jej stav nijako neohrozi. Ja by som to sice neurobil a isiel na trening radsej o hlade, ale je otazne, ci si to mozete dovolit aj vy (taky objem hladu) a nakolko vam to dovoluje vasa metabolicka kondicia. Okrem toho uvedeny produkt vieme nahradit aj lepsimi alternativami z nasej dielne, ktore vam ako zaciatocnikom odporucam skor:

https://www.bioeshop.sk/produkty/proteinovy-koktejl-kompava-wellness-daily-protein.html
https://www.bioeshop.sk/produkty/protein-premium-energy.html
https://www.bioeshop.sk/produkty/wellness-bar-tycinky.html

Zatial vam drzim palce pri hladani optimalneho zivotneho stylu pre vase zivotne ciele a odporucam pravidelne studovat clanky z nasho blogu, nie len vsak k teme stravovania, ale aj k teme pohybu...
-v-
Vlado
Pridané: 25.09.2017, 16:22
Pridané: 25.09.2017, 16:22
Ak to iba odhadujes a neratas presne, potom si nikdy nemozes byt isty. Okrem toho ak nevies ako vyzera tvoja aktualna metabolicka kondicia / zdravie (stupen) tak podla coho budes vediet, ze dodrziavanie 50g/ den ma pre teba vypovednu hodnotu a teda tvoj stav sa zmeni? Ak si si nekvantifikoval svoj metabolizmus na spiroergometrickom pristroji a nevlozil data do mojej aplikacie metflex tak len tazko to subjektivne posudis:

https://spiro.vladozlatos.com/vyhodnotenie-testu.html

Na aku presnu pricinu sa prosim pytas? Lebo predchadzajuci koment neviem ci patril tebe, autor je niekto iny uvedeny.
Vlado
Pridané: 12.04.2018, 23:37
Pridané: 12.04.2018, 23:37
Vdaka za postrehy Eric, to vobec nie je spamovanie. Vidim tam niekolko detailov, na ktore by som rad upriamil tvoju pozornost. Napriklad carbloading moze byt aj pred pretekom, ale minimalne 1 den pred pretekom uz musis opat realizovat keto / lowcarb stravu, aby sa hormonalna citlivost vratial do normalu. V den, ked viac sacharidov pridavas, aj hodnoty inzulinu stupaju a ked ides nasledovny den do treningu / zavodu, tak radovo spalujes o dost menej tukov a napriklad namiesto toho, aby si pri pulze napriklad 150 isiel 80% tuky 20% cukry, tak ides 50% tuky 50% cukry a to ta uz na vykone mierne limituje. Da sa to fixnut aj tak, ze vyuzijes nase specialne produkty (technicky glykogen), ktore nemaju vplyv na glykemiu ani inzulin (resp. uplne minimalny) a tym padom svoju metabolicku kondiciu jeho konzumaciou neznizujes, naopak podporujes a mozes to pouzit ci uz pred, alebo pocas zataze. Viac studuj tu:

https://www.bioeshop.sk/produkty/sport-premium-energy.html

Problem s kazenim zubov moze byt aj v tom, ze u tvojom pomere NSS (lowcarb) si tak nejak ani jedno ani druhe a ked je v strave mnoho cukrov a mnoho tukov naraz, nie je to pre telo optimalne. Preto by pomohla dalsia analyza tvojho stravovania (idealne cez nejaku aplikaciu, kde su pomery, gramaze, druhy potravin vidiet presne), aby bolo vidiet ci napriklad v zlozke tukov nekonzumujes take tuky, ktore prirodzene zvysuju zapal v tele (omega-6, najma rastlinne zdroje) a dalsie faktory.

No a posledna vec co by pomohla je mat cierne na bielom ako je na tom tvoja metabolicka kondicia presne pomocou aplikacie METFLEX: https://metflex.me kde z dat viem presne povedat, ako si na tom so spalovanim tukov, do akej rychlosti / pulzu ich spalujes (resp. na kolko %), kde su tvoje metabolicke rezervy a tak dalej...
Vlado
Pridané: 26.09.2017, 23:22
Pridané: 26.09.2017, 23:22
Fotky som videl, nie si ani vyhraneny A ani B typ, si niekde medzi tym, cize v tomto problem nevidim. Na vydrz vo vise nema vplyv metabolicka kondicia. Je to lokalna zalezitost a este som nestretol cloveka, ktory by na konci 2 minut visenia bol udychany. Cize v tvojom pripade je to len slaba slacha, ktoru musis jednoducho trenovat pravidelne, ale s malou intenzitou (aby stihala zregenerovat) ale zato vo vacsich davkach = napriklad denne odvisnes spolu 10 minut, ale na jeden krat nie dlhsie ako 30-40s, neskor s odstupom casu budes sekundaz predlzovat. Ked sa ukazes u nas na treningu, tak ti ukazem rozne variacie visov, ktore budes striedat v treningu, aby si mal ochop vsestranny...
Vlado
Pridané: 02.11.2017, 12:33
Pridané: 02.11.2017, 12:33
Fenomem nizsieho prijmu energie a vyssieho vydaja nie je jednoznacny. Ak napriklad zjete jedno jablko za den, teoreticky pohybom a sportom spalite viac ako prijmete, ale vas metabolizmus okamzite po par hodinach hladovania zahajuje "akciu" pomocou ktorej zacne sam seba vyzivovat (aj energeticky) zo zasob podkozneho tuku. Akonahle klesne hladina inzulina nizko (pri hlade) tak zacinate spalovat vyznamnejsie mnozstvo energie z vlastneho tuku, cize vobec nie je vylucene, ze na konci dna ste sa "stravovala" izokaloricky (cize z tuku ste nacerpala tolko energie, kolko vase telo potrebuje). Lenze objem spaleneho tuku / den ovplyvnuje aj stupen vasho metabolickeho zdravia / poskodenia a u tych, ktorych je poskodenie vysoke, je dlhsie hladovanie neznesitelne, sprevadzane so subjektivnymi aj objektivnymi komplikaciami rozneho druhu. A ano, cim je na tom vasa metabolicka kondicia horsie, tym viac vlastnej svalovej hmoty spalite, pretoze telo este nevie tak dobre spalovat zasoby podkozneho tuku a rychlejsie su dostupne ziviny zo svalov, ktore katabolizuje (poziera). Znacnu chvilu to trva, kym vase telo v peceni premiena mastne kyseliny z podkozneho tuku na ketony a dalej tie ketony su vyuzivane periferiami (od svalov, cez mozog a ine organy). Cize problematika a odpoved nie je jednoducha. Urobili sme vsak za posledne roky znacny pokrok a vynasli sposob, ako vyhodnotit vysku vasho metabolickeho zdravia / kondicie a nepriamo vdaka tomu urcovat, ako by mala vyzerat vasa dalsia stravovacia strategia. Bez tychto dat, je to vzdy len triafanie na slepo a viac detailov si prosim nastudujte tu:

https://konzultacie.vladozlatos.com
https://metflex.me
Vlado
Pridané: 02.11.2017, 13:05
Pridané: 02.11.2017, 13:05
Na to by sme sa museli pozriet podrobnejsie, jednak na presnejsi vypis toho, co konzumujete pocas tyzdna (co, kedy, kolko), ale aj to, ako sa hybete, ako stupa vasa kondicia (v porovnani s minulostou), ako sa zlepsuje aj vasa metabolicka kondicia / zdravie (metflex.me) a dalsie parametre bez ktorych je prakticky nemozne vam poskytovat nejake specificke a zodpovedne rady: https://konzultacie.vladozlatos.com
Vlado
Pridané: 26.04.2017, 22:19
Pridané: 26.04.2017, 22:19
Dobry den Solvia. Obmedzenie poctu jedal je nezvyk, ten vsak laho odburate zvysenim podielu zdravych tukov, ktore prirodzene zvysuju pocit nasytenia a este prirodzenejsie sposobuju nizkofrekvencne stravovanie (2-3 jedla / den). Urcite vsak bude pre vas vhodne aby ste nasledovala a dostavala do praxe aj odporucania pre ciastocne hladovanie. S hladom sa budete musiet trochu viac skamaratit, pretoze ten ma velmi zasadny a pozitivny vplyv na vase metabolicke "programovanie". Na druhej strane treba poznamenat, ze vsetkeho z mierou, pretoze cim viac to budete nekriticky prehanat, tym viac pevnej vole budete musiet pouzivat a tym skor s tym skoncujete a uzavriete tuto "kapitolu" ako nefungujucu a nevhodnu pre vas. Myslim ze velmi vam pomoze zorientovat sa aj tento nas clanok:

https://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ako-a-preco-zacat-s-lowcarb-alebo-keto-stravovanim.html

Ak ide o vase sklamanie, najprv treba adresovat vas metabolicky stav. Ak ste si ho netestovala na spiroergometrii, rozhodne by ste o tom mala uvazovat. V nase aplikacii METFLEX si stav metabolickej kondicie budete moct kvantifikovat. Cim horsia je vasa metabolicka kondicia, tym dlhsie bude trvat naplnenie vasich ocakavani o vacsom mnozstve energie a mensom hlade. To co sa kazilo dlhe desatrocia sa neda opravit za par dni / tyzdnov. Vyznamna metabolicka zmena sa vam podari v horizonte 6-12-tich mesiacov.

Ak ide o sklamanie o jednotvarnosti receptov, to vobec nie je jadro problemu. Okrem toho kazdy nas produkt detailne riesi jednu oblast (nemame produkt ktory by riesil vsetko a detailne). Jadro problemu je schema, aplikacia nadobudnutych poznatkov do praxe a ich chronicke pouzivanie az do situacie, kedy sa vas stav nezlepsi. Akykomkolvek recepte si mozete vymenit bielkovinu na inu bielkovinu (napriklad maso za rybu / vajcia), zdravy tuk s podobnym profilom za iny druh tuku (olivovy olej za makadamove orechy, atd). Cize pestrost nie je jadro problemu. Problemom / vyzvou je aby ste si vobec nakupila kvalitne potraviny a dokazala ich pouzit podla navodu v dokumente. A pokial ide o software planeat.sk (ktory sme nevyvijali my), ten samotny ma niekolko technicky a programovych obmedzeni a teda nie vsetky nase predstavy mohli byt do vystupu zakomponovane. Samotne recepty ako publikaciu mame naplanovanu a to, co konzumujeme pravidelne my, alebo to, co si nakupujeme, obcas publikujeme na nasich socianych sietach, ako napriklad tu:

https://www.instagram.com/vladozlatos/

Drzim vam palce pri vasom napredovani.
Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem