...

Metabolická kríza

Metabolická kríza

Je paradoxná energetická situácia pri fyzickom výkone, kedy sa na tele človeka nachádza bohatá energetická zásoba (najmä v tukoch), ale športovec začína pociťovať energetický pád výkonu, alebo už rovno aj metabolické zlyhanie. Priemerný 80kg človek má zásobu aspoň 10 kilogramov tuku, čo znamená, že má k dispozícii 90.000 kcal energie. To je zásoba na zhruba 30 maratónov (na jeden potrebuje cca 3000 kcal), čo je 1260 kilometrov vytrvalostného behu (nie chôdze!) bez prijatia externých zdrojov energie. Okrem toho má priemerný 80kg človek ešte ďalšie tukové zásoby uložené priamo vo svaloch (intramuskulárne triglyceridy), ktoré sa koncentrujú v množstve asi 20g na 1kg svalovej hmoty (80kg človek má cca 32kg svalovej hmoty). To v preklade znamená ďalších 640g tukovej energie priamo vo svaloch = 5700 kcal energie (32x20x9).

Táto metabolická kríza nastane najmä preto, že metabolizmus človeka je do veľkej miery závislý na glukóze, má nízku metabolickú trénovanosť (pričom fyzická trénovanosť môže byť paradoxne veľmi vysoká), má nízke celkové skóre metabolickej efektivity a silno pracujúci cukrový metabolizmus. To v preklade znamená, že ak zlyhá vo výživovej stratégii počas fyzickej záťaže (nedodá glukózovú energiu), zlyhá aj jeho fyzický výkon, ktorý bez neustáleho vháňania glukózy do tela zažije metabolickú krízu. Tento stav metabolickej krízy je možné analyzovať vďaka subjektívnym pocitom, ale efektívnejšia je metóda cez spiroergometrické vyšetrenie, ktoré za jeden záťažový test nazbiera okolo 3000 dát (metabolická odpoveď jedinca na fyzickú záťaž). Analýzou týchto dát je možné určiť stupeň metabolickej negramotnosti a celkové skóre metabolickej efektivity. Na základe tejto analýzy je možné pripraviť aj návrh na metabolický tréning, ktorý povedie k vyššej metabolickej flexibilite. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem