...

Metabolická negramotnosť

Metabolická negramotnosť

Má niekoľko stupňov a je opakom metabolickej flexibility. Je to stav, kedy metabolická odpoveď organizmu človeka na fyzickú záťaž (pri spiroergometrii) by sa dala definovať ako silný glykolytický režim. To znamená, že do tvorby ATP sa glykolytické energetické zdroje (z glukózy a glykogénu) zapájajú príliš skoro, pričom elegantne by objem produkcie ATP energie zvládli za normálnych okolností aj beta-oxidácia, či ketolýza (čiže energetické zdroje z tukov). Metabolická negramotnosť nekoreluje so stupňom fyzickej kondície, čiže nie je nič ojedinelé, že aj fyzicky veľmi zdatní jedinci majú veľmi silný stupeň metabolickej negramotnosti. V tomto prípade o tomto jave nerozhoduje metabolické poškodenie (ako u ľudí s nadváhou, obezitou či inými ochoreniami), ale výživové preferencie, ktoré sa týkajú vysokého príjmu sacharidových potravín, pravidelnosťou konzumácie jedál a iných faktorov, ktoré vplývajú na metabolické programovanie. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 14.06.2014, 00:13
Pridané: 14.06.2014, 00:13
Pomozu, ak sa vyriesi aj metabolicka negramotnosti:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/absolvujte-postup-pre-metabolicky-trening.html
Vlado
Pridané: 14.06.2014, 00:20
Pridané: 14.06.2014, 00:20
Dakujem za tvoj nazor. Ma jednoduche vysvetlenie (a dieru v nevedomosti). Vola sa to metabolicka negramotnosti, alebo zavislost na glukoze. Podrobnosti si mozes nastudovat hned tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/absolvujte-postup-pre-metabolicky-trening.html
Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem