...

Metabolická terapia

Metabolická terapia

V budúcnosti sa bude jednať o lekársky akceptovanú stratégiu (metabolické programovanie), ktorá bude odstraňovať príčiny metabolických porúch, ktorých dôsledkom sú mnohé dnešné civilizačné ochorenia (diabetes, metabolický syndróm, rakovina, Parkinson, Alzheimer a ďalšie degeneračné ochorenia). Metabolická terapia bude zameraná oi. aj na potláčanie fyziologického javu de novo lipogenéza a naopak pomáhať dosahovať metabolickú zónu. Základné piliere metabolickej terapie budú postavené na výživových protokoloch, suplementoch (doplnkovej výžive), pohybových protokoloch a ďalších personalizovaných opatreniach a modalitách, ktoré spôsobia zmeny v metabolickej realite jedinca tak, že zlepšia jeho celkové skóre metabolickej efektivity. Overovanie úspešnosti metabolickej terapie bude založené na objektívnom zbere a vyhodnocovaní dát v čase o pacientovi. Zbierať sa budú spiroergometrické či biochemické parametre, analyzovať sa budú zmeny v percente podkožného či v hladinách viscerálneho tuku a ďalšie. Úspešná bude iba taká metabolická terapia / stratégia, ktorá objektívne (štatisticky) preukáže pozitívne zdravotné (a najmä metabolické) zmeny v stave jednotlivca. Cieľom metabolickej terapie bude zlepšiť metabolickú realitu jedinca tak, aby sa zmiernilo jeho metabolické poškodenie a jedinec nadobudol lepšie metabolické zdravie alebo dokonca metabolický wellness. Ústrednú úloh v metabolickej terapií bude zohrávať štvrtý (najmä endogénne tvorený) makronutrient vo výžive človeka - ketóny. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

Popredným vedcom, ktorý sa zaoberá výskumom v oblasti metabolickej terapie je profesor Dominic P. D’Agostino, PhD z Floridskej Univerzity v USA. Jeho metabolické terapie sa zaoberajú CNS kyslíkovou toxicitou, epilepsiou, neurodegeneratívnymi chorobami či rakovinou mozgu. Zoznam jeho vedeckých publikácií, včítane zoznamu prístrojov, na ktorých vedecký výskum realizuje, si môžete pozrieť z jeho webových stránok ktoré sú plné veľmi užitočných informácií. Základnou modalitou v jeho metabolických terapiách je endogénne (vnútorné, hepaticky) alebo exogénne (vonkajšie, synteticky) zvýšená produkcia ketónov v krvi. V budúcnosti bude mať tento smer veľkú perspektívu a každá metabolická terapia bude výsledkom väčšieho množstva spolupracujúcich expertov, lekárov a fyziológov, ktorí sa budú navzájom dopĺňať naprieč mnohých odborných disciplín, ktoré musia v metabolickej terapii tvoriť synergický efekt.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem