...

Metabolická trénovanosť

Metabolická trénovanosť

Sa dá definovať ako schopnosť organizmu efektívne sa vyrovnať so zvýšeným metabolickým stresom, najmä počas fyzickej záťaže. Poukazuje na kvalitu stavu nielen srdcovo-cievnej a dýchacej sústavy, ale aj na kvalitu a efektivitu pracujúcich mitochondrií vo svalových bunkách. Srdce aj pľúca sú potrebné na to, aby zabezpečovali doručovanie kyslíku do pracujúcich mitochondrií (na tvorbu energie ATP) a naopak pomáhali im “vydýchať” vznikajúci metabolický odpad (oxid uhličitý - CO2). Čim vyššia je metabolická trénovanosť jedinca, tým dlhšie je telo schopné produkovať energiu za pomoci tukov (beta-oxidácia, ketolýza, viď. parametre ABZ, F-E, CHO-100%, KETO-pásmo) a naopak efektívne šetriť sacharidové zdroje energie (svalový a pečeňový glykogén). Čiže bioenergetické systémy v tele jednotlivca (pomalý oxidatívny systém a rýchly glykolytický systém) sa inak podieľajú na tvorbe ATP ako u metabolicky negramotného jedinca. Zásadný rozdiel je aj v pomere, v akom sa cukry a tuky podieľajú na tvorbe energie v samotnom pomalom oxidatívnom systéme (aeróbna / pomalá glykolýza verzus beta-oxidácia). A tiež ako tieto systémy fungujú pri jednotlivých fyzických záťažiach, ktoré sú vyjadrené v percentách z maxima (VO2MAX). Laicky povedané: z akej “suroviny” (glukóza, glykogén, mastné kyseliny, ketóny) je naplnená potreba metabolizmu generovať ATP energiu pri fyzickom výkone od 0 až po 100% z maxima (VO2MAX).

Pre porovnanie: cukrové zdroje energie (anaeróbna glykolýza, glykogenolýza) začína telo metabolicky flexibilnej osoby používať vo zvýšenej miere až v submaximálnych pásmach fyzickej záťaže (cca od 80% z maxima). Naopak metabolická odpoveď metabolicky negramotného jedinca, alebo dokonca metabolicky poškodeného jedinca, má inú architektúru metabolickej odpovede a tá sa dá kvantifikovať pomocou analýzy dýchacích plynoch počas spiroergometrickej záťaže (pomer VO2 a VCO2) [i], [ii], [iii]. Metabolická trénovanosť sa dá odmerať pomocou spiroergometrie [iv] a vyhodnocovať nástrojmi ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

  • [i]. Kleber F et al. Dyspnea in heart failure. In: Wasserman K, ed Excercise Gas Exchange in Heart Desease. Armonk, NY: Futura Publishing; 1996.
  • [ii]. Metra M et al. Ventilatory and arterial blood gas changes during excercise in heart failure. In: Wasserman K, ed. Excercise Gas Exchange in Heart Desease. Armonk, NY: Futura Publishing; 1996.
  • [iii]. Sue DY, et al. Effect of altering the proportion of dietary fat and carbohydrate on excercise gas exchange on normal subjects. Am Rev Respir Dis. 1989;139:1430-1434.
  • [iv]. Wassermann, et. all.: Excercise Testing and Interpretation. Including Pathophysiology and Clinical Applications, (Fifth Edition) 2012.

 

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem