...

Metabolický stres

Metabolický stres

Môže to byť napríklad stúpajúca fyzická záťaž, kedy celý organizmus musí adekvátne reagovať na požiadavku svalov prijímať kyslík (O2) a vyrovnať sa s produkciou oxidu uhličitého (CO2), prípadne laktátu. To, ako sa s tým dokáže organizmus vyrovnať, sa dá kvantifikovať (odmerať) pomocou špeciálneho spiroergometrického prístroja, ktorý pomôže určiť stupeň metabolickej efektivity organizmu (flexibilita, negramotnosť). Metabolický stres môže vznikať aj pomocou čiastočného hladovania, zníženého príjmu sacharidov vo výžive a ďalšími výživovými či tréningovými faktormi, ktoré sú za hranicou aktuálnej metabolickej reality jedinca. Tento stres môže byť pozitívny (primeraný, smerujúci k horméze), alebo aj negatívny (neprimeraný mimo metabolickej reality, smerujúci k metabolickému poškodeniu, či metabolickému znásilňovaniu). Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 19.06.2015, 15:05
Pridané: 19.06.2015, 15:05
MFO (maximum fat oxidation) nie je podstatna pocas pohybu. Klucove je vybudovat v svojom tele stabilneho "hrdinu" na tukovy pohon. Tym hrdinom je cela tvoja metabolicka masineria, ktora aj v pokoji, aj v pohybe spaluje viac tuku, ako ktokolvek okolo teba (v pokoji povedzme nad 0,15g / min a v pohybe 1,5g / min). To sa vsak lahko povie a tazsie uskutocni, pretoze to zabera cas, ziada si to lepsie poznatky a menej pokusov a omylov ako standardne. V podstate o tom stale piseme - o tukovom metabolizme, ktory sposobuje mensi metabolicky stres ako je tomu v cukrovom metabolizme. Preto ak chces objektivne vediet kedy najviac spalujes tuk (ci uz ten podkozny alebo prijaty), nezistis to na zaklade vypoctu spominanej rovnice, ale na zaklade spiroergometrickeho vysetrenia. Metodiku si k tomu mozes pozriet tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/odmerajte-flexibilitu-svojho-metabolizmu.html

A po dalsie, aj ked zistis pri ktorom pulze mas MFO, tak nepomoze ti to zvysovat hodnotu MFO ak budes pri tomto pulze stale trenovat. Paradoxne ti k vyssiemu MFO pomozu intervalove treningy, lepsia adaptacia na chlad, ciastocne hladovanie, viac omega-3 MK v tkanivach, menej sacharidov vo vyzive a paradoxne viac tukov, atd, atd... staci sa zacitat napriklad aj sem:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/odstrante-svoju-metabolicku-negramotnost.html
Vlado
Pridané: 27.02.2017, 13:04
Pridané: 27.02.2017, 13:04
Ano samozrejme to bude mat vplyv na vykon, aj na zaciatku aj neskor. Za zaciatku skor negativny ale v pohode sa stava, ze mnohi ludia zvladaju prechod na nizkosacharidove stravovanie s prehladom. Na ketogenicke uz malo kto. To je dalsi level a do neho len tak skakat neodporucam ak sa vyzive velmi nerozumies a musis nastudovat este mnoho poznatkov. Inak informacna asymetria ti sposobi zbytocne komplikacie. Z dlhodobeho hladiska dobre rozvinuty tukovy metabolizmus priamo vykonnost nezlepsuje, len nepriamo. A to tak, ze zrychluje proces regeneracie (pri zatazi vznika mensi metabolicky stres) a teda je mozne do roka absolvovat viac treningov. Ci sa skutocne nejake pohybove vlastnosti zlepsia (sila, vytrvalost) je viacfaktorialna zalezitost, ktora je zavisla od genetiky, aktualnej kondicie, fyziologickej rezervy (aj svalov, klbov ci sliach), genetickych predispozicii a dalsich faktorov...
Vlado
Pridané: 12.02.2018, 21:58
Pridané: 12.02.2018, 21:58
Kazdy mame len urcite mnozstvo energie (dusevnej, nervovej, energetickej, inej) a ked tuto kapacitu prekracujeme, dosledky treba znasat. Sacharidy nie su nepriatel, su dobry sluha a vzdy sa treba s nimi naucit spravne zaobchadzat. Obzvlast pre zenu aspon 3 dni pred menzesom je rozumne objem sacharidov navysit, aby vsetko prebehlo ok a nedostavovali sa nezelane prejedania hlava nehlava. Ak vsak ide o vyber sacharidov, tam by mala byt volba maximalne rozumna a inteligentna. Okrem poctivych potraviny (lepsich sacharidov) ako ryza, zemiaky, pseno, ine sa da vyuzit aj jeden nas velmi specialny produkt. Technicky v nom predavame GLYKOGEN, cize druh paliva, ktore ked sa dostava do krvneho obehu, neskosobuje nezelane vykyvy glykemie a teda nezvysuje sa metabolicky stres v ziadnom smere. Odporucam ci uz pred treningom (sport verziu) alebo po treningu pripadne cez den ak su problemy (protein verzia):

https://www.bioeshop.sk/produkty/sport-premium-energy.html
https://www.bioeshop.sk/produkty/protein-premium-energy.html
Vlado
Pridané: 14.08.2018, 07:34
Pridané: 14.08.2018, 07:34
Nadmerne mnozstvo tuku nie je mozne skonzumovat, clovek by musel byt masochysta. Jedina cesta ako to urobit - a potravinarsky priemysel to vie - skombinovat tuk (idealne rastlinny) spolu velkym mnozstvom tuku. Potom ano, skonzumujes aj nadmerne mnozstvo aj tuku. Ale nie prirodzeneho a nie v prirodzenej kombinacii (taka v prirode neexistuje). Okrem toho je kombinacia tuk+cukor pre mozog velmi navykova aj uspokojiva, takze realne hrozy ze na dany druh potraviny / jedla si vytvoris silny navyk. Potom metabolicky stres ktory vznikne je uz ten, ktory sa o priberanie postara. Kde sa ale bude tuk ukladat, na to s istotou odpovedat neviem. Pozorujem skor to, ze ludia maju velmi rozdielne indexy postav (proporcie), rozne dlzky trupu, koncatin, hrubky kostry / klbov a pozorovanie mi naznacuje, ze ludia s podobnou postavou podobnym sposobom aj priberaju.

U stihlich muzov (viac ektomorfnych) je to ten typ zachodoveho pavuka (tenke ruky nohy skoro bez tuku, velke brucho). Moje pozorovania su na dlhsiu debatu (mozno aj podcast).
Vlado
Pridané: 30.08.2015, 23:47
Pridané: 30.08.2015, 23:47
Z mojho pohladu vobec nieje potrebne, aby ste robila taky dlhy post len o vode (tych 10 dni). Dostali ste sa sice nutene do tukoveho metabolizmu, ale teraz ked zacnete prijimat dalsiu stravu, sa vase telo opat vrati do povodneho metabolickeho nastavenia, pretoze tych 10 dni prezival stres. Pokial vyslovene nemate nejake zdravotne komplikacie, kedy dlhsi hlad moze byt velmi napomocny, tak sa skor priklanam radsej k ciastocnemu hladovaniu (napriklad na 12 - 16h od posledneho vecerneho jedla). Ked si zratate, kolko hodin do mesiaca prehladujete spolu so spankom, bude to pre vas antioxidacny, detoxikacny a zdravotny potencial rozhodne vyhodnejsie a zaroven menej stresujuce pre vas metabolizmus (lahsie sa prisposoby). Tu si treba uvedomit ze do tukoveho metabolizmu (co povazujeme za rozumne a ziaduce) sa mozete dostat 3 cestami:

1. Dlhodoba hladovka - ketoza (deprimacia kalorii, metabolicky stres - velmi neefektivna cesta)
2. Nutricna ketoza (dlhodoby nizky prijem sacharidov, pod 100g / den, idealne pod 50g / den - efektivna cesta)
3. Ketoacidoza (iba ludia s diabetom I., ktorym nefunguje inzulin - ten kontroluje nie len glukozu ale aj mnozstvo vygenerovanych ketonov - nebezpecna cesta)

Samozrejme z dlhodobeho hladiska je najvyhodnejsia 2 cesta (nutricna ketoza, alebo jej nejaka hybridna forma), ktora sposobi aj celkove metabolicke zmeny, nie len take kratkodobe ako 1 cesta (dlha hladovka). Klucove je, aby sa zlepsila vasa celkova oxidacia tukov (v pokoji i v pohybe), aby sa zlepsili vase enzymaticke a hormonalne signalne mechanizmy (ktore spalovanie tukov v bunkach a mitochondriach podporuju), aby sa zlepsila vasa (pod)vyziva, aby sa zlepsila vasa otuzilost i kondicia a dalsie faktory. Toto vsetko su fyziologicke (dokonca i fyzicke parametre) a ako asi viete, vasa fyzika vnutorneho prostredia diktuje celu vasu biologiu a fungovanie tela. Zjednodusene sa tento komplex vyhodnych mechanizmov vola metabolicka flexibilita (alebo trenovanost) a opakom je negramotnost, ktorej prejavom su nadvaha, obezita, slaba kondicia, civilizacne ochorenia. Preto drzim palce pri dalsom napredovani.
Vlado
Pridané: 27.06.2015, 15:54
Pridané: 27.06.2015, 15:54
Na tuto otazku sa neda jednoznacne odpovedat. Nevies akou formou boli prasce krmene. Ak zazili vela metabolickeho stresu (zrna, antibiotika, rastove faktory, hormony inak nekvalitna vyziva), tak vsetky tieto stresove veci najdes v tuku tohto zvierata - cize v masti. Tym padom sposobis metabolicky stres aj sebe konzumaciou tohto tuku (minimalne zvysene podnety pre zapal). Ak bude mast kosher, tak naopak bude velmi kvalitna a bezproblemova. Po fyzikalnej stranke (vysoky bod dymivosti) su vsak obe rovnako stabilne, takze velmi vhodne na tepelnu upravu, rozhodne vhodnejsie ako olivovy olej.
Vlado
Pridané: 08.05.2016, 11:18
Pridané: 08.05.2016, 11:18
Myska efekt, ktory ocakavat pri keto rezime, sa nikdy nedostavy. Tam mas sancu zlepsovat funkcnost (fascialnu aj miofibrialnu) ale nemas sancu zvacsovat sarkomplazmu ako si zelas. To preto, ze v tomto metabolickom rezime telo udrzuje prisne rovnovahu a nenabera zbytocne svaly, ktore maju vysoku energeticku narocnost a neprinasaju ziadnu hodnotu. Hodnotu v tomto pripade predstavuje zvysena mitochondrialna hustota, ktora sa moze stat aj (oi.) zmenou IIB svalovych vlakien (rychly, glykolitickych) na IIA vlakna (rychle oxidativne), ktore maju vysoku mitochondrianu hustotu.

Andersen P, Henriksson J. Training induced changes in the subgroups of human type II skeletal muscle fibres. Acta Physiol Scand. 1977;99:123-125.
Saltin B, Gollnick PD. Skeletal muscle adaptability: significance for metabolism and performance. In: Peachey LD et al. Handbook of Physiology. Washington, DC: American Physiology Society; 1986.

Tie vsak tolko nenaberaju na objeme, pretoze to opat nepodporuje funkcnost celej metabolickej masinerie, ktoru mas v sebe pri tomto rezime budovat. To ze tvoje deprimovane telo na zvyseny prijem CHO pozitivne reagovalo niet divu. To, ci je to spravne a optimalne, je na diskusiu.

Zalezi od tvojich cielov a priorit. Ak by si pri rezime, ktory by respektoval tvoju metabolicku realitu zotrvala (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicka-realita.html), postupovala by si v sulade so svojou individualnou sacharidovou toleranciou (https://slovnik.vladozlatos.com/individualna-sacharidova-tolerancia.html), zbytocne si nesposobovala metabolicky stres (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicky-stres.html), tak za niekolko mesiacov by si sa dopracovala aj k vyssej metabolcikej flexibilite (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicka-flexibilita.html) a to by cele znamenalo, ze tvoje hladiny glykogenu by sa vo svaloch optimalne doplnali (a v prvom rade tak velmi neminali) aj napriek tomu, ze mas keto rezim (Volek JS, et al. Metabolic charakteristics of keto-adapted ultra-enduracne runners. Metabolism Clinical and Experimental. 2016;65:100-110.)...

drzim palce pri dalsom metabolickom treningu (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicke-programovanie.html), ak sa tvoje priority zmenia... inak mas 100% pravdu, toto nie je pre kazdeho, kto ma kratkodobe plany vyzerat cool 5 minut v roku a ide mu iba o TOP vykon a TOP estetiku... toto je zivotny styl a kym sa ti podari najst optimum pre seba, potrva to minimalne 1 rok...
Vlado
Pridané: 08.05.2016, 21:46
Pridané: 08.05.2016, 21:46
V clanku mas jasne napisane, co si mozes mysliet odteraz aj na zaklade odbornych (vedeckych) poznatkov. Za urcitych okolnosti (neprimerany metabolicky stres sposobeny vyzivou mimo metabolickej reality: https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicka-realita.html) je vsak bezne, ze ludia zacnu chudnut, pretoze ich pecen a metabolizmus sa na zmenu neadaptuju a zacne sa katabolicka panika. Ked vsak spravne formulujes svoju vyzivu, k nicomu takemu nedochadza a neskor, ked uz dosiahnes urcity dostatocne vysoky stupen metabolickej flexibility (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicka-flexibilita.html), tak nie len ze nebudes chudnut zo svalov (a to ani keby si tyzden nejedol) ale aj mozes teoreticky naberat. Naberanie svalov je vsak velmi komplexna zalezitost, ktorej vysledky su zavisle od toho, aky mas typ postavy (anabolicky potencial, velkost kostry / klbov), aky mas typ svalov (prevahu IIB / IIA), ako vyzera tvoj treningovy protokol a podobne... takze ako vidis, je to individualna zalezitost. Uvazujem ale nad tym, ze by sme najblizsie spracovali nejaky produkt (DVD / seminar) v ktorom by sme problematiku zdraveho naberania svalov prebrali dostatocne do hlbky. Zaujimalo by ta take nieco? Co by si potreboval pocut / dozvediet sa?
Vlado
Pridané: 16.05.2016, 11:12
Pridané: 16.05.2016, 11:12
Mila Z, nielen ze bezpecne, ale aj nevyhnutne, ak chce zena byt pekna aj zdrava. Okrem toho ako si si v clanku dosledne prestudovala, "tukovy rezim" nieje nejaka jedna strana mince, ale cele spektrum, v ktorom sa mozes nachadzat. Cize pokial nepoznas svoju metabolicku realitu (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicka-realita.html), tak je zbytocne o tom teraz diskutovat. Nevieme, ake velke metabolicke poskodenie (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicke-poskodenie/dysfunkcia.html) si si za svoj zivot neuvazenym experimentovanim sposobila (diety, extremy). Netvrdim, ze musis byt hned metabolicky poskodena, ale ak nedosahujes svoje ciele (zrejme esteticke?), tak minimalne nejakym stupnom metabolickej negramotnosti (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicka-negramotnost.html) disponujes a ta je vysledkom vsetkeho, co si si v zivote urobila ale aj neurobila (vyziva, pohyb, zvyky, zivotosprava).

Prestne pre tento ucel vznika aplikacia MET/FLEX, ktora ma vylucit podobne dohady a pausalizovane odporucania. Okrem toho "hormonalne fungovanie zeny" je urcovane opat len kvalitou jej metabolickeho zdrvia, nakolko asi vies, ze hormony su len "poslovia" informacie, hoci velmi vplyvni poslovia. Kto im nieco prikazuje je tvoj mozog a jeho metabolizmus. Takze neda sa rozhadzat nieco, co uz je davno rozhadzane. Ak by som mal o tvojom tele viac podrobnych informacii (vcitane toho, ako sa uklada tuk a ktore miesta su hormonalne najcitlivejsie / najvacsie), aj podla toho by sa dala urcit strategia, aby si zazivala skor hormezny pozitivny efekt (https://slovnik.vladozlatos.com/hormeza.html) a nie metabolicky stres (https://slovnik.vladozlatos.com/metabolicky-stres.html), aky si si sama sposobila pocas 6 tyzdennom experimentovani.

A okrem toho ten, kto je zdravy, nemoze ochoriet pri zmene vyzivoveho stylu, jedine ak z dovodu bakterialnej / alimentarnej nakazy. Preto je nezodpovedne tu pisat ze "ochorela stom velmi silno" a neuviest co to presne znamena. Dufam ze ked si to precitas tak pochopis, ze sa musime bavit na trochu inej urovni a tvojim zamerom nebolo sirit tu poplasne spravy.... ak potrebujes serioznu pomoc, mozes sa k nam prihlasit na konzultaciu. Ak ti stacia rady na zorientovanie, citaj starsie clanky alebo sa pytaj nove inteligentne otazky.
Vlado
Pridané: 03.07.2019, 10:18
Pridané: 03.07.2019, 10:18
Ahoj, cim je potravina v povodnejsom stave (prvopotravina) tym ma samozrejme lepsi biologicky balik, cize vznikaju mensie rizika (ktore sa popisuju vyssie) a zarove sa zvysuje vstrebatelnost dolezitych zivin a odburava riziko, ze tych zivin prijmes nadmieru (mozna toxicita ci ine problemy). S PUFA ma samozrejme pravdu, hoci z mojho pohladu o-3 nie je potrebne zavrhovat, urcite nie v zaciatkoch zmeny zivotospravy (pripadne povodny zdroj ako ustrice), kde osoba poskodena doterajsim zivotnym stylom ma v bunkovych a mitochondrialnych membranach zufalo malo o-3 a tym padom je dana bunka menej "inteligentna" a horsie fungujuca (smerom k cukrovemu metabolizmu). Ak clovek uz ma dost o-3 v membranach (ci uz stravou ci suplementaciou), prestava suplementacia zohravat dolezitu ulohu, pretoze o-3 sa v membranach zdrzuju dlhe mesiace ci roky, obzvlast ak clovek ma dobru stravu i zivotospravu, takze nevznika metabolicky stres, ktory by o-3 z tela odstranoval prec (laicky povedane).

Problem nastava v samotnych produktoch, ich skladovani, moznej oxidacii oleja / toboliek, obzvlast ak sa neskladuju v chladnickach (na SR lekarnach nic take prakticky neuvidis). Ak ide o ine spominane tuky (avokado, olivovy olej, olivy, ci dalsie prevazne MUFA) su podstatne stabilnejsie, metabolicky neutralne, ich riziko "poskodenia" je minimalne ale to neznamena, ze sa k nim treba spravat hulvatsky (nechat ich na slnku, nesetrne zaobchadzat, pripalovat a pod.). Viac ti to vysvetlit vsak neviem, pretoze mnohe z toho co aj uvadzas / citujes, je v praxi tazko overitelne a kazdy perfekcionista (ako ty), bude nasledne akurat tak paralyzovany necinnostou, co je samozrejme taktiez nespravny postoj.

Hladaj rozumnu mieru medzi studiom informacii (hlbkou) a ich aplikaciou (praxou). K sebapoznaniu vedie iba cesta cez prax a z obcasnych omylov zbieras cenne lekcie, ktore ta taktiez posuvaju vpred. V dokonalom a bezpecnom svete nebudes zit nikdy a cim skor sa naucis zdravo riskovat a manazovat svoj strach, tym lepsie pre teba. Ak sa potrebujes v zakladnych odporucaniach zorientovat (definovanie hranic, v ktorych si sama najdes svoj system), tak vyuzi moj online kurz kde od A po Z v kocke ziskas vsetko podstatne pre efektivny start. Budem ti drzat palce:

https://kurz.vladozlatos.com
Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem