...

Metabolický syndróm

Metabolický syndróm

Sa označuje ako spojenie viacerých ochorení a rizikových faktorov. Ide o súbor klinických prejavov a biochemických odchýlok, ktoré zvyšujú riziko aterosklerózy či iných zdravotných komplikácií. Ďalej ide aj o problémy spojené s glukózovou toleranciou, hyperinzulinémiou, inzulínovou rezistenciou, zníženými hladinami HDL cholesterolu a ďalšími faktormi. Vo väčšine prípadov je sprievodným viditeľným znakom nadváha či obezita. V budúcnosti sa na riešenia takýchto zdravotných problémov budú využívať metabolické terapie. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 08.12.2014, 22:44
Pridané: 08.12.2014, 22:44
No pozri, da sa na to pozerat z dvoch uhlov pohladu. Jeden je taky, ze ak sa ti podari do seba dostavat vysoko kvalitnu vyzivu (plne kalorie), podari sa ti optimalizovat hormonalnu komunikaciu, mat optimalne percento podkozneho tuku a dobru vykonnost, tak znizenie sekrecie stitnej zlazy je pozitivna odpoved. Cize dosiahol si vyssiu efektivnost metabolizmu, cize aj dlhovekost za subezneho znizenia oxidativneho stresu, lepsej detoxikacie a nizsej zapalovosti.
Naopak, ak k poklesu cinnosti tejto zlazi doslo kvoli tomu, ze mas Hashimoto autoimumitne ochorenia, metabolicky syndrom, vela AGEs (kvoli vysoko sacharidovej a proteinovej diete) a zruinovane bunkove i mitochondrialne zdravie (cukrovy metabolizmus), tak to nie je dobry signal. Tak si teraz vyber, ktory pripad je ten tvoj...
Vlado
Pridané: 21.06.2018, 11:49
Pridané: 21.06.2018, 11:49
Kazdy ma roznu geneticky dane, kolko bude priberat. Napriklad endomorf (clovek s robustnejsou kostrou), moze mat relativne velku nadvahu, ale bude stale metabolicky zdravy. Cize jeho nadvaha (tuk medzi kozou a svalom / nie vnutrobrusny) ho neohrozuje, zapal lahko neutralizuje (priberanim), neprejavuje sa to na autoimunitnych ochoreniach (alergie, ekzemy, crohnova choroba), neprechadza jeho negativny zivotny styl do metabolickych poskodeni (diabetes, rakovina, ine). Samozrejme aj v ramci epigenetickej zataze, aku na neho preniesli rodicia / stary rodicia, tak podla toho sa negativne nasledky budu prejavovat. Vzdy sa ale nejake prejavia.

Naopak stihli clovek ma relativne malu mieru kam ukladat tuk, ako neutralizovat mnozstvo vznikajuceho zapalu. Takze menej pribera podkozny tuk a viac viscelarny (ten co sa tori medzi organmi v bruchu), cize takyto clovek omnoho skor nadobudne metabolicky syndrom / ci poskodenia, lahsie dostane diabetes, autoimunitne ochorenia a pod. Cize tu nejde len o toxiny, ale celu kaskadu metabolickych procesov plynucich zo zivotneho stylu. A organy / tkaniva toxiny mozu zadrziavat, ak zijes v takom znecistenom prostredi, ale to sa bavime zase o uplne nieco inom ako o problemoch, ktore plynu zo zivotneho stylu moderneho cloveka.

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem