...

Nutričná ketóza

Nutričná ketóza

Ide o špecifickú metabolickú situáciu, ktorá nemá nič spoločné s ketoacidózou (pri nekontrolovanom diabete I.). Na rozdiel od ketoacidózy (hodnoty nad 10 mmol /L) sa v nutričnej ketóze hodnoty ketónov v krvi pohybujú medzi 1-5 mmol / L. Produkciu ketónov rovnako ako u glukózy, kontroluje inzulín. Nutričná ketóza je bezpečný metabolický stav, kedy sa ako dominantné palivo takmer pre celé telo využívajú tuky a ketóny (včítane energetického metabolizmu mozgu). Ketóny sa vyrábajú v pečeni z mastných kyselín, ktoré môžu pochádzať z podkožného tukového tkaniva alebo z tuku prijatého výživou a pomáhajú udržovať metabolickú zónu. Laicky povedané, pri nutričnej ketóze sa stávate “fat burner”, čiže začínate využívať výhody tukového metabolizmu. Väčšie cicavce žijúce vo voľnej prírode sa takmer po celý život nachádzajú v miernej alebo úplnej nutričnej ketóze. Do nutričnej ketózy je možné dostať sa cez krátkodobé alebo dlhodobé hladovanie (hladová ketóza), alebo cez špecifické stravovanie (nízkosacharidové / ketogénne stravovanie).

Nutričná ketóza však nie je pre všetkých bez rozdielu. Je nutné rešpektovať metabolickú realitu jedinca, preto je niekedy rozumné urobiť metabolický kompromis pomocou nízkosacharidového stravovania, ktoré nie je také striktné v otázkach obmedzovania sacharidov (medzi 100 - 150g / deň). Inak hrozí glukózový deficit, metabolické zlyhania či iné komplikácie, ktoré sú vo väčšine prípadov spojené s energetickým metabolizmom mozgu. Pre ľudí s metabolickým poškodením je však nutričná ketóza základným nástrojom metabolickej terapie, pretože zlepšuje ich slabú individuálnu sacharidovú toleranciu a celkové metabolické zdravieZákladné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem