...

Sacharidy

Sacharidy 

Sacharidy, inak nazývané uhľohydráty, karbohydráty alebo ľudovo povedané cukry, sú jednou z troch základných makroživín vo výžive človeka (tuky, sacharidy, bielkoviny). Sacharidy, v podobe ako ich poznáme dnes, sa objavili vo výžive človeka len asi 10.000 rokov pred n.l. Neexistuje potravina, ktorá by mala silnejší fyziologický vplyv na metabolizmus človeka, ako práve sacharidy. Sacharidy môžu pozitívne i negatívne programovať náš metabolizmus v závislosti od našej metabolickej reality, ktorú zisťujeme pomocou spiroergometrických vyšetrení a analyzujeme s nástrojmi ako napríklad aplikácia MET/FLEX

Základná definícia 

Dnes sú sacharidy veľmi preferovaná živina a to dokonca aj medzi nadšencami zdravého životného štýlu (napr. celozrnné potraviny). Vysoká konzumácia sacharidových potravín však spôsobuje zásadné hormonálne zmeny v metabolizme človeka a tie môžu viesť k estetickým i zdravotným komplikáciám. Optimálny objem skonzumovaných sacharidov je potrebné stanoviť na základe individuálnych zvláštností, osobitných cieľov ale aj zdravotného stavu. U vytrvalostných športovcov sa príjem sacharidov môže pohybovať až okolo 30% energetického príjmu, u ľudí s nadváhou aj pod 10% energetického príjmu. Pre väčšinu populácie, ktorá svoj metabolizmus buniek trénuje na príjem sacharidov ako hlavný zdroj energie, plnia tieto živiny (o.i.) nasledovné funkcie: 

  • Zdroj energie (väčšina sacharidov ale hlavne glukóza).
  • Súčasť enzýmov, hormónov a nukleových kyselín (napr. DNARNA alebo ATP).
  • Stavebná funkcia (hlavne celulóza a chitín).
  • Zásobná funkcia (v rastlinách ako škrob a v živočíchoch vo forme glykogénu).

Poznáme rôzne druhy sacharidov, pričom každý z nich má iný vplyv na náš organizmus. Tým, že sacharid vo forme glukózy môže a nemusí byť palivom pre svaly a mozog (môžu to byť aj ketóny ako bioprodukt mastných kyselín) je dôležité vedieť, ako rýchlo toto palivo prejde zo žalúdka do krvi (cez tráviaci trakt), kde ho bunky použijú pre svoje potreby. Ako príklad uvádzame poradie typov sacharidu od najpomalšieho po najrýchlejší, kde o rýchlosti vylučovania do krvi rozhoduje veľkosť zrna v produkte alebo jeho spôsob spracovania: 

  • vločky,
  • krupica, 
  • graham, 
  • vláknina, 
  • hrubá múka, 
  • polohrubá múka, 
  • hladká múka, 
  • cukor. 

Rýchlosť, s akou sa vylučuje toto palivo (sacharid) z potravy do krvi, je dané najmä typom vybraného sacharidu, ale aj jeho kombináciou s ďalšími makroživinami ako sú bielkoviny, tuky či vláknina. Podľa toho, ako sa sacharidy správajú v tráviacom trakte (pomalšie alebo rýchlejšie), sa určuje aj ich glykemický index.  

Inteligencia sacharidov podľa rýchlosti ich uvoľňovania do krvi

Sacharidy by sa dali rozdeliť aj podľa ich rýchlosti uvoľňovania, ktorou ovplyvňujú hladiny glukózy a inzulínu v krvi. Čím rýchlejšie sa sacharidy do krvi uvoľňujú, tým menej sú "inteligentné" a viac metabolických komplikácii spôsobia (metabolická negramotnosť, metabolické poškodenia, zhoršenie individuálnej sacharidovej tolerancie). Príklady:

  • veľmi rýchle sacharidy (vplyv okamžitý, zásadný): maltodextrín, glukóza, chlieb, pečivo (múčne veci), ryža, sladkosti, iné
  • stredne rýchle sacharidy: škroby ako zemiaky, kukuričný škrob, strukoviny a sacharidové potraviny s vyšším obsahom vlákniny (sladké zemiaky, topinambur, quinoa, iné), pretože vláknina sa v konečnom dôsledku fermentuje v hrubom čreve a konečným produktom sú mastné kyseliny, nie glukóza
  • najinteligentnejšie a najbezpečnejšie sacharidy: špeciálne upravené škroby s postupným uvoľňovaním až do 10h v pokoji (SuperStarch), ako napríklad v produktoch Protein Premium Energy alebo Sport Premium Energy

Či konzumácia sacharidov spôsobuje zdravotné a metabolické komplikácie je možné odmerať pomocou spiroergometrického vyšetrenia, na základe ktorého je možné určiť metabolickú realitu jedinca. Dáta z tohto vyšetrenia sa dajú vyhodnotiť aj pomocou aplikácie MET/FLEX.

Základné kategórie podľa glykemického indexu a vybrané príklady:

  • I. kategória - nízko glykemické (pomalé) sacharidy (<55)
  • II. kategória - stredne glykemické sacharidy (56 - 69)
  • III. kategória - vysoko glykemické (rýchle) sacharidy (>70) 

Nízky GI

Stredný GI

Vysoký GI

Ultra vysoký GI

  • zelenina
  • krupica 
  • vláknina 
  • Graham
  • Ovocie kyslé
  • Hnedá ryža

 

  • Celozrnné pečivo
  • Ovocie sladké
  • Ryža
  • Cukor a sladkosti
  • Biele pečivo
  • Zemiaky

Pri konzumácii sacharidov nie dôležité aký vysoký glykemický index má daná potravina, ale aká je vysoká glykemická nálož. Napríklad 100g chleba obsahuje 60g cukrov, zatiaľ čo 100g červeného melóna obsahuje iba 5g cukrov. 

Praktické delenie podľa objemu vody a vlákniny 

Vysoko koncentrované sacharidy
Vhodné je konzumovať sacharidy v takej kombinácii s ďalšími potravinami, aby mali nízky alebo stredný glykemický index a do organizmu sa vylučovali pomaly. Dôležité je však vedieť, že bielkoviny ani tuky hladinu cukru v kriv neovplyvňujú (bielkoviny len mierne, v rámci fyziologických noriem). Čím však viac sacharidov konzumujete, tým skôr môžu nastať neželané hormonálne zmeny (leptínová a inzulínová rezistencia), ktoré skôr či neskôr povedú k zhoršeniu estetickej i zdravotnej stránky. Preto stojí za úvahu pokúšať sa vo svojej výžive eliminovať objem skonzumovaných sacharidov (napr. aj pod 100g / deň) a citlivo pracovať so sacharidmi ako so špeciálnym nástrojom (pán aj sluha). Vysoko koncentrované sacharidy sú skoro všetky tradičné druhy sacharidov ako: chlieb, pečivo, cestoviny, ryža, zemiaky, cereálie, celozrnné produkty, múčne jedlá, prílohy (pšeno, tarhoňa, hranolky) a iné. Tieto sacharidy majú nízky obsah vody ale veľa rýchlo využiteľnej energie. K sacharidom je možné čiastočne zaradiť aj strukoviny, no tie však majú vysoký obsah vlákniny a bielkovín, preto majú vyššiu biologickú hodnotu, ako hore spomenuté vysoko koncentrované sacharidy. 

Nízko koncentrované sacharidy
Zeleninu a ovocie zaraďujeme medzi nízko koncentrované sacharidy preto, lebo majú vysoký obsah vody, málo energie i cukrov. Tieto nízko koncentrované sacharidy (zelenina a ovocie) dodávajú telu vitamíny, minerály a vlákninu. V zelenine je asi 7x viac vlákniny ako v celozrnných cereáliách. Zelenina má pozitívny zdravotný účinok a je veľmi žiaduce, aby výživa obsahovala dostatok najmä zelenej zeleniny. Zelenina vplýva na dobré trávenie a ovplyvňuje aj činnosť tráviaceho traktu (pravidelná stolica, dobrá črevná kultúra). Je dôležité však formou pokus a omyl pohľadať limit, ktorý ani v prípade konzumácie zeleniny netreba prekračovať. Príliš vysoký objem skonzumovanej vlákniny spôsobuje nafukovanie a pokiaľ sa tento jav príliš často opakuje, môže dochádzať k neželaným zdravotným ťažkostiam (Leaky Gut Syndrome). To isté platí aj pre príjem strukovín, ktoré obsahujú vysoký podiel vlákniny. Nedostatok zeleniny má naopak negatívny účinok na zdravie (napríklad zápcha, oslabená imunita) a príjem zeleniny je omnoho dôležitejší, ako príjem ovocia. Biologicky najvýhodnejšia je konzumácia bobuľovitého ovocia (čučoriedky, černice, maliny, ríbezle, černice, brusnice, moruše, jahody a iné).

Praktické odporúčania pre optimalizáciu konzumácie sacharidov vo výžive 

  • Znížte príjem koncentrovaných sacharidov (najmä obilnín, pečiva, cestovín, múčnych produktov a iných) na minimum o to viac, čím väčšie sú vaše problémy so zásobami podkožného tuku.
  • Vyhýbajte sa sladkostiam, sladeným nápojom, ale aj umelým sladidlám.
  • Dávajte si pozor na smrteľnú kombináciu cukrov a nezdravých tukov: najmä rastlinné oleje a hydrogenované oleje v technologicky spracovaných potravinách, jedlách a produktoch (nie len sladkosti ale aj napríklad také proteínové tyčinky).
  • Konzumujte zvýšené množstvo zeleniny ale nie až také vysoké, aby vás nafukovalo a pociťovali ste zvýšenú plynatosť (všetkého veľa škodí).
  • Konzumujte ovocie cez deň (nie večer) a vyberajte si najmä bobuľovité ovocie, ktoré má najvyššiu biologickú hodnotu (napríklad vysoký obsah antioxidantov).

Súvisiace články:

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vlado
Pridané: 15.05.2014, 23:43
Pridané: 15.05.2014, 23:43
Podla mna dala, ale k teme ranajok si prosim precitaj radsej tieto dva clanky:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/neranajkujte-vlocky-ani-cerealie.html

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 15.07.2013, 22:23
Pridané: 15.07.2013, 22:23
Nuz Sumi, ak patris do tabora nadsencov, co zaujima len a len objem, tak sacharidy si pridaj. To ze porasties na objeme bude pekne, ale silu ani funkcnost necakaj (mozu za to zvacsene IIB svalove vlakna). Ranajkuj az vtedy, ked budes hladny, vtedy je najvhodnejsia doba. Bezne kupovane mlieko nepodporujeme, kyslo-mliecne produkty ano. Ak by si mal domace mlieko zo zdravej kravy, tak to by bola ina muzika, potom by sa to dalo prezit, ale lepsie by bolo, ak by si pouzil iba kokosove vlocky potom.
Vlado
Pridané: 01.02.2014, 16:28
Pridané: 01.02.2014, 16:28
Dobry den Mima, k sacharidom mame na stranke dost informacii, no bielku ryzu odporucam skor ako hnedu, idealne basmaty. Studene sacharidy maju nizsi GI ako horuce - ano je to pravda. Nie je vsak podstatne ci maju alebo nemaju nizsi GI ako vlocky, pretoze podstatnejsia je celkova glykemicka zataz, studujte dalej tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/co-je-to-glykemicka-naloz.html
Vlado
Pridané: 08.04.2015, 23:28
Pridané: 08.04.2015, 23:28
To je velka pravda. Metabolicky mame neuveritelne siroke spektrum adaptacie, ale ta si moze z dlhodobeho casoveho horizontu vyziadat svoju biologicku dan. Ci za to nieco platis ty, alebo nie, sa da zistit len jedinym sposobom. Vola sa to seba-kvantifikacia a nas koncepcny navrh som spracoval v tomto clanku:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/nepodliehajte-iluziam-vo-vyzive-a-zivotosprave.html

Ak ide o pseno, podla mna sa jedna o velmi cistu a vhodnu sacharidovu potravinu, ktoru ak vies spravne pouzivat, urcite ti padne na uzitok (rozhodne lepsie ako cerealie a mozno este lepsie ako ryza a zemiaky). O optimalnejsom pouziti sacharidov si precitaj tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 18.09.2016, 21:37
Pridané: 18.09.2016, 21:37
Mozno bude, ale to je sucastou hry, pokial chces dostiahnut nejaku zmysluplnu metabolicku zmenu. Samozrejme musis tomu venovat pozornost, doplnat si chybajuce informacie a podla toho s prijmom sacharidov zaobchadzat. Lenze riesit len sacharidy nie je cela puzzle skladacka. Potrebujes zapajat do svojej zivotospravy aj viacej puzzle skladaciek, preto nevahaj studovat nas blog a ostatne clanky.
Vlado
Pridané: 12.11.2013, 23:58
Pridané: 12.11.2013, 23:58
Strukoviny obsahuju tiez velke mnozstvo sacharidov, aj ked zvacsa vo forme vlakniny. Ja si vsak nemyslim, ze dlhodobo je optimalne mat taky maly prijem sacharidov. Pokial sa niekto kto nema problem s hmotnostou stravuje pod 150g / den, je to uplne ok, kto ma problemy, ten nech ma po 100g / den a menej az dovtedy, pokial sa jeho hmotnost neoptimalizuje. Ano bez masa mozete fungovat aj v tukovom metabolizme bez problemov.
Vlado
Pridané: 25.04.2015, 16:37
Pridané: 25.04.2015, 16:37
Iste iste, je toho dost. Ja by som skor povedal ze je dost navodov ako robit excelentne nieco, co by sa nemalo robit vobec. Takto tupoidne (sorry za silne slovo) sa ale neda na problematiku pozerat. Nie dnes s poznatkami, ktore si mal uz davno studovat. Mam protiotazky: berieme v uvahu somatotip - super sprava. Podla akej typologie? S kratkymi ci dlhymi koncatinami? S kratkymi ci dlhymi slachami? S akym dlhym trupom? S akym zdravotnym stavom traviaceho traktu? S akou krvnou skupinou? S metabolickou negramotnostou alebo metabolickou trenovanostou? Mame odmeranu silu prace tukoveho metabolizmu? Co hormonalna citlivost, percento tuku a jeho umiestnenie na tele? Co tak analyza niektorych genetickych faktorov, ktore rozhoduju o metabolizme tukov, cukrov, vitaminov - a teda aj o objeme vygenerovanych steroidnych hormonov? Co by si povedal na toxicitu, detoxikacnu kapacitu pecene a celkoveho antioxidacneho potencialu? Stale blbosti? Podla mna nie a somatotyp nie je ani zdaleka taky podstatny, ako sa moze zdat. Vzdy si klad otazky: v porovnanim s cim a vzhladom na co?

Obdobie vedomosti z minuleho storocia a zarucene rady guru expertov uz davno skoncili. Treba si na to uz zvykat. Stara fyziologia ma zasadne nedostatky a diery v poznatkoch. Ak si precitas nase novsie clanky o kvantifikacii stavu organizmu i metabolizmu tak pochopis, preco su bludy standardne informacie, ktore su vsade okolo. Univerzalne telo neexistuje, takze "zarucene" rady o prijme sacharidov a ine odporucania jednemu pomozu a druhemu uskodia. Prikladam zopar clankov aby si sa na problematiku pozrel cez novsie poznatky, ktore ta mozu (a nemusia) posunut vpred. Je len na tebe, ci budes alebo nebudes trpiet kognitivnou disonanciou aj nadale:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/nepodliehajte-iluziam-vo-vyzive-a-zivotosprave.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/spoznajte-piliere-metabolickej-masinerie.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/odstrante-svoju-metabolicku-negramotnost.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/odmerajte-flexibilitu-svojho-metabolizmu.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/rozhodnite-sa-preco-chcete-mat-svaly.html
http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 17.05.2015, 12:48
Pridané: 17.05.2015, 12:48
Milan, kedze o vas nic neviem, neviem kvoli comu optimalizujete svoju zivotospravu a kam smerujete, tak ani neviem zhodnotit, ci tato strategia je rozumna alebo nie. No jedno urcite viem, ze viac ako 15g sacharidov (cize 25g vlociek) na jednu porciu je uz mnoho, lebo glykemicka odozva uz bude vysoka. Odporucam pozriet si aj tabulky, ktore vam pomozu urobit si obraz o tom:

http://publikacie.vladozlatos.com/10g-tabulky-sacharidy.html
Vlado
Pridané: 23.07.2014, 23:06
Pridané: 23.07.2014, 23:06
Ano je to pravda iba v pripade, ze sa jedna o metabolicky neflexibilnych a negramotnych ludi (co je vacsina). Aby si to pochopil v sirsich suvislostiach, bude vhodne aby si dostudoval niekolko poslednych clankov na blogu, napriklad aj tento:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/ubrante-sa-negativam-nizkosacharidovej-vyzivy.html
Vlado
Pridané: 25.08.2014, 23:55
Pridané: 25.08.2014, 23:55
Skus si pozriet tento clanok, mohol by ti lepsie odpovedat na tvoju otazku:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 26.01.2016, 21:25
Pridané: 26.01.2016, 21:25
Ak chces pribrat, postupuj predsa podla informacii, ktore mas v clanku a su aj v diskusii (komentoch). Sacharidy su len jeden z mnohych faktorov, ktore rozhoduju spolu o tom, ci naberies alebo nenaberies. Takze toto moc riesit nemusis, ak sa budes pohybovat okolo 150g sacharidov / den.
Vlado
Pridané: 02.11.2012, 14:09
Pridané: 02.11.2012, 14:09
Pekne ze dufas Tomas. Nie je to take jednoznacne, pretoze neviem co su tvoje priority a ciele. V kazdom pripade nemusis mat uplne 0 sacharidov vo vyzive, ale mozes si 1-2 denne jedla (napr. z 5-tich) dopriat "zabrzdene" sacharidy. Nemusis (nemal) si ich davat po treningu a cez den ich ucinok bude stacit na to, aby si glykogen doplnil. Aj tak vsak budes musiet experimentovat s mnozstvom.
Vlado
Pridané: 14.01.2013, 15:15
Pridané: 14.01.2013, 15:15
Myslim si, ze gainer je doplnok vyzivy vhodny len pre vytrvalostnych sportovcov. Vo vacsine pripadov vsak obsahuje velmi lacne bielkoviny doplnene o este lacnejsie sacharidy.
Vlado
Pridané: 20.02.2013, 23:01
Pridané: 20.02.2013, 23:01
Zelenina nie je koncentrovany sacharid, pretoze obsahuje mnoho vody ale zaroven asi 8x tolko vlakniny ako napriklad cerealie. To ma za nasledok optimalnu metabolicku reakciu a preto sa netreba bat ani listovej ani dusenej zeleniny (brokolica, hrach, mrkva, ine).
Vlado
Pridané: 17.09.2014, 23:40
Pridané: 17.09.2014, 23:40
Neodporucam, ale to neznamena, ze to nemozes urobit. Prestuduj si aj ostatne - najma novsie clanky. Od tohto sa toho dost zmenilo a najviac by ta mohol usmernit najma tento clanok:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 30.10.2017, 14:20
Pridané: 30.10.2017, 14:20
Potvrdzujem, obe su vyborne, obzvlast kniha Psenicny mozog.
Vlado
Pridané: 19.06.2015, 15:29
Pridané: 19.06.2015, 15:29
Navod ako spravne a zdravo pouzivat sacharidy (vacsie a mensie mnozstva napriklad v tyzdnovom horizonte) si mozes nastudovat tu:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vlado
Pridané: 03.02.2016, 22:47
Pridané: 03.02.2016, 22:47
Je rozumne nekombinovat ich prilis. Nakolko je to platne pausalne urcite zatial neviem. U niekoho, kto ma vysoku hormonalnu citlivost (najma na inzulin), tak ten aj takuto kombinaciu bude znasat bez vacsich problemov po velmi dlhu dobu. Ak vsak zjes 1-2 zemiaky tak v tom problem nevidim. To plati najma na nekriticky prehanane kombinacie, kde naraz zjes 100 a viac gramov sacharidov a povedzme dalsich 100g tukov. Ak bude glykemicka naloz do 30g / porcia (cize ak jes ryzu to moze byt aj 100g ryze, pretoze ta obsahuje mnoho vody a na 100g je vnej okolo 30g sacharidov), tak by to mohlo byt v poriadku.

Chcelo by to vsak experimentovanie aj v laboratornych podmienkach (inzulin a glukoza v sere). Zaujmalo by ma, ako rozni ludia s roznou hormonalnou citlivostou (na uvod by sa odmerala) reaguju na roznu davku glykemickej naloze v kombinacii s roznym objemom k tukov (inzulinova a glykemicka krivka po jedle sledovana povedzme 5h po kazdych 30 minut). Tiez by ma zajimalo, ci glykemicka a najma inzulinova odozva by bola dlhodobo zvysena viac z rychlych cukrov, ci z celozrnnych, alebo ako rozne druhy tukov (PUFA, MUFA, SAFA) v tomto zohravaju aku ulohu... ak by ste sa niekto k niecomu zaujimavemu dopatrali, urcite mi dajte vediet...
Vlado
Pridané: 26.04.2013, 16:00
Pridané: 26.04.2013, 16:00
Ahoj, dik za trefny koment. Tie grafi vyjadruju energeticku hodnotu v pomere k ostatnym zivinam, dnes by som asi posunul tuky este na 40 % na ukor sacharidov. V kazdom pripade korenovu zeleninu (mrkva ale aj hrach, brokolica, karfiol, ine) mozes povazovat za kvalitne vlaknite sacharidy, ktore nie su az tak koncentrovane (ako napr. ryza, zemiaky, chlieb...) ale poskytuju dost sacharidovych jednotie na doplnanie glykogenu. Na druhej strane pokusom a omylom sa nevyhnes, preto aj s vysokokoncentrovanymi sacharidmi trochu experimentuj aby si videl, kedy lepsie regenerujes, alebo efektivnejsie dosahujes svoje ciele (nepoznam ich). V kazdom pripade postupujes velmi spravne.
Vlado
Pridané: 12.03.2014, 12:42
Pridané: 12.03.2014, 12:42
Dobry den Adrian, dakujeme za koment. U muzov je problem vzdy najma s bruchom. Cize toto je miesto, odkial tuk pojde ako posledny prec. Neostava vam nic ine, len sa zahlbit do poznavania metabolizmu, comu venujeme mnoho clankov tohto blogu. Treningovy protokol tiez zohrava svoju ulohu a na zaciatok by vas mohli vhodne usmernit tieto dva clanky:

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-pohybe/ako-spravne-cvicit-intervalovy-trening.html

http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html
Vytvorte si účet



Vyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem