...

Tréning pečene

Tréning pečene

Ide o laický výraz pre lepšie pochopenie funkcie pečene, ktorá reguluje metabolické procesy. Tá funguje inak u metabolicky flexibilnej osoby (tukový metabolizmus), ako u metabolicky negramotnej osoby (cukrový metabolizmus). Nízkosacharidové a ketogenické, čiže vysoko tukové stravovanie spôsobujú jav, kedy pečeň z nadmerného množstva tukov tvorí ketóny (4 endogénny makronutrient), ktoré ostatné časti tela začínajú vychytávať a používať ako palivo (najmä mozog). Zlepšuje sa zdravie mitochondrií, zvyšuje mitochondriálna hustota a schopnosť metabolizmu generovať ATP z ketónov za prítomnosti kyslíku (silnejší Krebsov cyklus, najmä beta-oxidáca). Zároveň sa mení aj energetická rezerva mozgu a jeho schopnosť využívať ako zdroj energie primárne ketóny, namiesto glukózy.

Čím viac kvalitných tukov osoba konzumuje, tým paradoxne viac učí svoje telo (pečeň) spaľovať tuky, či už podkožné alebo tie prijaté vo výžive. Preto hovoríme o tréningu pečene a v budúcnosti sa na tréning pečene budú zameriavať metabolické terapie. Opakom je cukrovo nastavený metabolizmus, ku ktorému sa človek dostane cez vysokú konzumáciu sacharidov i bielkovín vo výžive a častejším príjmom jedál ako 3x za deň (celodenné zvýšené hladiny glukózy a inzulínu v sére). To vedie k stavu, kedy pečeň je negatívne “trénovaná” a pri nadmernej konzumácii potravín, ktoré sa menia na glukózu, z tejto glukózy tvorí tuk, ktorý sa ukladá vo forme podkožného tuku. Tento jav sa nazýva de novo lipogenéza. Takto nevhodne nastavená a metabolicky negramotná osoba môže bezpečne zmeniť svoje metabolické nastavenie iba v prípade, že nadobudne poznatky o svojej metabolickej realite cez spiroergometrické vyšetrenie. Následne potrebuje konzultovať svoj stav so špeciálne trénovaným odborníkom (lekárom, fyziológom) alebo metabolickým trénerom, ktorý navrhne správnu metabolickú postupku / metabolický tréning, prípadne metabolickú terapiu, ak boli zistené závažné metabolické poškodenia. Cieľom tréningu pečene je dosiahnuť metabolický wellness, čiže vyšší stupen metabolickej flexibility. Dôležité je však väčšinu času stráviť v metabolickej zóne. Základné nástroje na meranie metabolickej reality budú spiroergometrické vyšetrenia a nástroje ako napríklad aplikácia MET/FLEX.

 

UPOZORNENIE: Informácie v slovníku slov nepopisujú vybraný pojem maximálne vyčerpávajúcim spôsobom. Veríme však, že slovník slov vám pomôže lepšie chápať nie len význam jedného slova, ale aj celý kontext odborných článkov, ktoré pre vás pripravujeme. Veríme, že aj vďaka takejto drobnosti sa môžete stať lepšou verziou samého seba ešte rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máte akékoľvek zdravotné komplikácie, je potrebné aby ste svoj problém riešili s príslušným odborníkom.

 

Súvisiace komentáre

Vytvorte si účetVyhľadávanie

NAŠE PROJEKTY

Vlado
Tina

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.

Rozumiem